افزایش منطقی حقوق کارگران در ایران

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / افزایش منطقی حقوق کارگران در ایران
افزایش منطقی حقوق کارگران در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
نماینده کارگران در شورای عالی کار در خصوص افزایش منطقی حداقل دستمزد کارگران شرح داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، فرامرز توفیقی، رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار بیان داشت: با توجه به اینکه نرخ پایه سنوات ۷۵ هزار تومان کسر شد، یعنی پایه سنوات از ۱۷۵ هزارتومان به ۱۰۰ هزارتومان رسید. به همین دلیل به سایر سطوح مزدی روزانه ۲۶۰۰ تومان افزوده شد.

 توفیقی خاطر نشان کرد که حدود ۵ درصد به پایه حقوق کارگران در سال ۹۹ افزوده شده و ادامه داد: میزان حداقل حقوق در سال ۹۹ حدود ۲۶ درصد افزایش یافت. طبق قولی که شب گذشته از سوی وزیر داده است، تاریخ اجرای مصوبه حق مسکن حداکثر از ابتدای تیر ماه خواهد بود.

توفیقی در خصوص اینکه نرخ پایه سنوات در اکثر کارگاه ها به خاطر سابقه شناور کارگران قابلیت اجرایی ندارد، افزود: به همین دلیل شب گذشته تلاش شد تا پایه سنوات منطقی تر شود. از سوی دیگر افزایش حداقل دستمزد به ۲۶درصد رسید. هر سال در کشور ۲نرخ تورم اعلام می شود. تورمی که از سوی بانک مرکزی اعلام می شود، تورم اقلام مصرفی است، اما تورم کل جامعه حدود ۳۴.۸ درصد بود که با این حساب حداقل دستمزد کمتر از این میزان است و باز هم نتوانستیم ماده ۴۱ را عملیاتی کنیم. این اعداد به هیچ عنوان تامین کننده سبد معیشت نیست اما همین که مجدد بازنگری شد با کمک ایستادگی کارگران و نمایندگانشان بود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در ادامه گفت: مبلغ بن حدود ۲۱۰ هزار تومان افزوده شد و حق مسکنی که ۲۰۰ هزار تومان افزوده شد، می توان گفت حدود ۴۲.۵ درصد به دستمزد افزوده شد.

بر اساس گزارشات پایه حقوق از یک میلیون و ۸۳۵ هزار تومان به یک میلیون ۹۱۱ هزار تومان افزایش می یابد. حق اولاد از ۱۸۳ هزار و ۵۰۰ تومان به ۱۹۱ هزار تومان افزایش می یابد. حقوق یک کارگر مجرد بدون سابقه دو میلیون و ۶۱۱ هزار تومان خواهد بود.حقوق یک کارگر با یک فرزند بالاتر از دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود. سایر سطوح علاوه بر حق مسکن روزی ۲۶۰۰ تومان نیز اضافه شد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала