فرانسه خواستار آزادی شهروند ایرانی تبار خود در ایران شد

© Photo / IRNAفرانسه خواستار آزادی شهروند ایرانی تبار خود در ایران شد
فرانسه خواستار آزادی شهروند ایرانی تبار خود در ایران شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه خواستار آزادی یک شهروند دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی این کشور شد که مدتی است بر اساس اتهاماتی در ایران در زندان به سر می‌برد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، این درخواست در حالی مطرح شده که مقامات دیپلماتیک ایران همواره تاکید می‌کنند رسیدگی به "جرایم افراد دارای تابعیت ایرانی" صرفا در صلاحیت قضایی "محاکم ایرانی" است.

رئیس جمهور فرانسه روز جمعه درباره فریبا عادل‌خواه شهروند دو تابعیتی ایرانی-فرانسوی که در ایران در زندان به سر می‌برد در پیامی توییتری با بیان این ادعا که یک سال پیش، فریبا عادل‌خواه مستبدانه در ایران بازداشت شد، این را که او هنوز در زندان به سر می‌برد، غیرقابل قبول خواند.

واکنش وزارت خارجه ایران به بیانیه‌ اخیر وزیر امور خارجه فرانسه - اسپوتنیک ایران
واکنش وزارت خارجه ایران به بیانیه‌ اخیر وزیر امور خارجه فرانسه

مکرون در ادامه گفت: پیام من به مقامات ایران این است: عدالت ایجاب می‌کند که هم‌میهن ما به زودی آزاد شود.

بر اساس این گزارش، اظهارات مکرون در پی این مطرح می‌شود که ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه نیز روز جمعه در بیانیه‌ای مطرح کرد: امروز بار دیگر رسما از طرف فرانسه از ایران آزادی فوری خانم عادلخواه را خواستار می‌شوم. شرایط پیش‌رو تنها می‌تواند تاثیری منفی بر روابط دوجانبه میان ایران و فرانسه بگذارد و تنها منجر به کاهش حائز اهمیت اعتماد میان دو کشور خواهد شد.

با وجود این، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات مقامات فرانسوی اظهار داشت: همانطور که بارها گفته ایم، موضوع شهروند ایرانی خانم عادلخواه مشمول یک فرآیند مستقل و عادلانه قضایی بوده است. ایشان متناسب با جرمی که مرتکب شده اند محکوم و در حال گذراندن دوره محکومیت خود هستند. فشارهای سیاسی و براه اندازی پویش های تبلیغاتی، حتما نمی تواند در اجرای حکم اختلال ایجاد کند. امیدواریم مقامات فرانسوی متوجه این موارد باشند و به دخالت در امور داخلی کشورمان خاتمه دهند.

فریبا عادل‌خواه پژوهشگر ایرانی-فرانسوی در حوزه انسان شناسی است که از خردادماه سال جاری به اتهام جاسوسی دستگیر شده است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала