بالگرد می -35 حفتر در دست دولت لیبی + عکس

© AFP 2022 / Mahmud Turkiaنیروهای حفتر
نیروهای حفتر - اسپوتنیک ایران
Telegram
نیروهای دولت وفاق ملی لیبی توانستند بالگرد متعلق به ارتش حفتر را بدست آورند.

به گزارش اسپوتنیک، نیروهای دولت وفاق ملی لیبی توانستند بالگرد متعلق به ارتش حفتر را بدست آورند. این بالگرد در فرودگاه طرابلس لیبی به دست نیروهای دولت وفاق ملی افتاد که بطور کامل در کنترل این نیروها قرار دارد.نیروهای دولت وفاق ملی تمام محدوده  شهر را تحت کنترل خود قرار داده‌اند. گزارش شده که باقیمانده ارتش حفتر و مزدوران حامی او به عقب‌نشینی از پایتخت ادامه می دهند.

از اواسط فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی، به‌دنبال بالا گرفتن اعتراضات و راهپیمایی‌های خیابانی مخالفان و سپس شورش سراسری علیه حکومت لیبی و رهبر آن، معمر قذافی آغاز شد. ادامه این خشونت‌ها همراه بود با درگیری‌ها و سرکوب‌های شدید که در نهایت در اکتبر ۲۰۱۱ میلادی با سرنگونی حکومت معمر قذافی به پایان رسید.

​نیروهای مخالف حکومت، در شهر بنغازی اقدام به تشکیل دولت موقت کردند. مخالفان معمر قذافی از مناطق شرق لیبی حرکت خود را آغاز کرده و به تدریج مناطق مرکزی و غربی لیبی را نیز تحت کنترل خود گرفتند. در ۲۰ اوت ۲۰۱۱ میلادی عملاً مخالفان قذافی توانستند تقریباً همه شهرهای لیبی به استثنای طرابلس و سرت را در دست خود بگیرند. در ۲۲ اوت ۲۰۱۱ مخالفان معمر قذافی به طرابلس نیز نفوذ کردند. در ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی، شهر سرت آخرین پایگاه معمر قذافی سقوط کرد و معمر قذافی کشته شد. دولت انتقالی، پایان جنگ را اعلام کرد.

 ژانویه ۲۰۲۰ برلین میزبان کنفرانسی به منظور بررسی تحولات لیبی بود، این کنفرانس با شرکت پشتیبانان اصلی هر دو جناح درگیر در لیبی برگزار شد، به گفته آنگلا مرکل توافق شد تا آتش‌بس دائمی برقرار شده و حل و فصل اختلافات به صورت سیاسی ادامه پیدا کند و کمیته‌ای متشکل از ۵ نفر از نظامیان هر طرف این درگیری بر آتش‌بس نظارت داشته‌باشند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала