افزایش دستگیری ها در آمریکا پس از شروع اعتراضات

© REUTERS / Carlos Barriaافزایش دستگیری ها در آمریکا پس از شروع اعتراضات
افزایش دستگیری ها در آمریکا پس از شروع اعتراضات - اسپوتنیک ایران
Telegram
به دنبال شدت گرفتن اعتراضات در اطراف کاخ سفید، روز گذشته گارد ملی آمریکا در اطراف کاخ سفید مستقر و نیروهای سرویس مخفی آمریکا نیز در مقابل دروازه ‌های کاخ سفید با معترضان درگیر شدند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آسوشیتدپرس، دستکم 4 هزار و 400 نفر تاکنون در رابطه با اعتراضات سراسری به قتل "جورج فلوید" شهروند 47 ساله سیاهپوست آمریکایی توسط نیروهای پلیس دستگیر شده ‌اند.

هشدار ترامپ به اعزام ارتش به ایالت‌های ناآرام - اسپوتنیک ایران
هشدار ترامپ به اعزام ارتش به ایالت‌های ناآرام

پایگاه اطلاع ‌رسانی "هیل" در این خصوص اعلام کرد، اعتراضات به قتل فلوید از شهر "مینیاپولیس" ایالت مینه ‌سوتا شروع و به شهرهای دیگر سراسر آمریکا سرایت کرد.

پس از مرگ فجیع سیاه‌پوست آمریکایی بر اثر خشونت افسر سفیدپوست، شهرهای مختلف آمریکا به صحنه اعتراضات سراسری به این عادت رفتاری پلیس آمریکا علیه جامعه رنگین‌ پوست این کشور تبدیل شده است و همچنان ادامه دارد. 

براساس این گزارش، صدها نفر در اوایل هفته جاری در مینه‌سوتا و دیگر شهرهای آمریکا بازداشت شدند و پلیس در شهرهای واشنگتن دی سی، نیویورک و دیگر شهرهای مهم آمریکا علیه معترضان از خشونت استفاده کرد.

به دنبال تشدید اعتراضات در اطراف کاخ سفید، روز گذشته (دوشنبه) گارد ملی آمریکا در اطراف کاخ سفید مستقر شد و نیروهای سرویس مخفی آمریکا نیز در مقابل دروازه‌های کاخ سفید با معترضان درگیر شدند.

مقام‌های پنتاگون از استقرار بیش از یکهزار و ۵۰۰ نیروی گارد ملی آمریکا برای مقابله با معترضان آمریکایی خبر داد.

در روزهای اخیر با تشدید اعتراضات در شهرهای مختلف آمریکا، نیروهای امنیتی به سمت خبرنگاران نیز حمله کرده و گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که جمعی از خبرنگاران نیز بازداشت شده‌اند.

طبق گزارش هیل، یکی از اعضای تیم فیلمبرداران سی ان ان نیز جمعه صبح در حال پخش زنده اعتراضات، بازداشت شد و پس از آن «تیم والز» فرماندار مینه‌سوتا مجبور شد عذرخواهی کند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که خبرنگار هافینگتون‌پست نیز در حین پوشش اعتراضات آرام در بروکلین بازداشت شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا همچنان سیاست استفاده از زور و سرکوب معترضان را در روزهای اخیر در پیش گرفته است و با نادیده گرفتن خشونت و رفتارهای تبعیض‌آمیز پلیس آمریکا، اعتراضات را تروریستی خوانده است.

رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه گفت که از نیروهای گارد ملی خواسته‌ام تا به تعداد کافی در ایالت‌های مختلف مستقر شوند.

ترامپ گفت که نخستین وظیفه ‌اش حمایت و دفاع از مردم و کشور بوده و خشونت‌های اخیر اقدامات تروریستی بوده است.

خشونت‌های پلیس و نیروهای امنیتی آمریکا در مقابل معترضان تا حدی پیش رفت است که آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد روز دوشنبه خواستار خویشتنداری مسئولان آمریکا در مقابله با تظاهرات‌ کنندگان آمریکایی شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала