مدت زمان نابودی کروناویروس بر اثر تابش نور خورشید چقدر است؟

© Sputnik / Alexey Kudenko /  مراجعه به بانک تصاویر مدت زمان نابودی کروناویروس بر اثر تابش نور خورشید چقدر است؟
مدت زمان نابودی کروناویروس بر اثر تابش نور خورشید چقدر است؟
 - اسپوتنیک ایران
Telegram
محققان هنگ کنگ در شرایط آزمایشگاهی و با شبیه سازی نور خورشید مشخص کردند که افزایش دما موجب کاهش فعالیت کروناویروس جدید می شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ساینس، تحقیق جدید محققان مرکز ملی تجزیه‌وتحلیل و پیشگیری بیودفنس (Biodefense) مشخص می کند که نور طبیعی خورشید قادر است به‌سرعت عامل بیماری کووید-19 را روی سطوح غیرفعال کند.

در این تحقیق برای ارزیابی تاثیر نور خورشید بر عامل بیماری کووید-۱۹ از شبیه‌سازی نور خورشید بر سطوح آلوده شبیه‌سازی با بزاق انسان با غلظت بیشتر ویروس و همچنین محیط کشت ویروس استفاده‌شده است. این موارد آلوده بر روی سطح استیل در محیط شبیه‌سازی‌شده نور خورشید در مدت‌زمان‌های متفاوت از دو تا ۱۸ دقیقه قرار گرفتند تا مدت‌زمان غیرفعال شدن کروناویروس مشخص شود.

در این تحقیق برای مقایسه تاثیر نور خورشید بر غیرفعال کردن ویروس کووید-۱۹، نمونه‌های آلوده در خارج از محیط شبیه‌سازی‌شده با نور خورشید نیز به مدت ۶۰ دقیقه قرار گرفتند.

نتایج مشخص کرد که بزاق خشک‌شده روی سطح استیل در محیط شبیه‌سازی‌شده با آفتاب نیمروز تابستانی ۹۰ درصد عفونت ویروسی را در ۶.۸ دقیقه و در محیط کشت ویروسی در مدت‌زمان ۱۴.۳ دقیقه غیرفعال می‌کند. اما در مدت‌زمان ۶۰ دقیقه، آلودگی ویروسی سطوحی که در معرض نور خورشید قرار نداشتند، صفر بود.

میزان غیرفعال سازی ویروس کووید-۱۹ در بزاق شبیه‌سازی‌شده دو برابر بیشتر از محیط کشت بود. بااین‌حال، محققان می‌گویند مشخص نیست که غلظت ویروسی در بزاق شبیه‌سازی‌شده بیانگر میزان آلودگی در بزاق فرد آلوده است یا خیر.

محققان هشدار دادند، این نتایج خبر خوبی است اما تصور نکنید ماه‌های تابستان امن‌تر خواهد بود.

محققان خاطرنشان کردند: نور خورشید به دلیل اینکه منبع طبیعی ویتامین D است در سلامت افراد ازجمله افزایش مقاومت در برابر بیماری‌های عفونی نیز مهم است.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала