کارایی ماسک‌های پارچه‌ای در مقابل کروناویروس

© Sputnik / Sergey Pyatakov /  مراجعه به بانک تصاویر ماسک پارچه‌ای
ماسک پارچه‌ای - اسپوتنیک ایران
Telegram
محققان کانادایی به تحقیق در باره موثربودن ماسک‌های پارچه‌ای در مقابل ویروس کرونا پرداختند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از«Annals of Internal Medicine»، محققان از دانشگاه «مک مستر» کانادا به کارابودن ماسک‌های پارچه‌ای در مقابله با شیوع کروناویروس پرداختند.

پارچه مانع از نفوذ ویریون های جداشده ویروس نمی‌شود، اما بخش اصلی ویروس از طریق قطراتی که هنگام صحبت، غذاخوردن، سرفه و عطسه و یا ذرات آئروسل ایجاد می‌شوند منتقل می‌گردد. ماسک های پارچه ای نمی توانند تمام محرک های ویروس را مسدود کنند، اما بهرحال بخشی از آنها را مسدود می کند، به ویژه اگر صحبت از شیوع ویروس توسط یک فرد آلوده در خارج باشد.

روسیه سه محموله پارچه برای تولید ماسک به ایران ارسال کرد - اسپوتنیک ایران
روسیه سه محموله پارچه برای تولید ماسک به ایران ارسال کرد

پارچه می‌تواند قطرات و آئروسل‌ها را مسدود کند که لایه های ماسک نیز کارایی اینگونه ماسک را افزایش می دهد. موثر بودن چنین ماسکی می تواند از 43 تا 94 درصد در مقایسه با ماسک های یکبار مصرف طبی با درصد از 98 تا 99 باشد.

استفاده از شال و تی‌شرت و حوله از 10 تا 40 درصد می تواند نفوذ ویریون های جدا شده ویروس را مسدود سازد. با وجود این محققان اعتراف می‌کنند که استفاده از ماسک های پارچه‌ای ممکن است کار درستی نباشد، زیرا باعث بروز احساس غلط امنیت و کاهش توجه به بهداشت می‌شود. در هرصورت، استفاده از ماسک های پارچه‌ای هر چند فایده آن از ماسک های طبی کمتر است می تواند سطح شیوع  اپیدمی را کاهش بدهد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала