از اوایل خرداد ماه به کسب و کارها در ایران وام کرونایی پرداخت می شود

© Photo / IRNA از اوایل خرداد ماه به کسب و کارها در ایران وام کرونایی پرداخت می شود
 از اوایل خرداد ماه به کسب و کارها در ایران وام کرونایی پرداخت می شود - اسپوتنیک ایران
Telegram
دولت ایران از اوایل خرداد ماه پرداخت وام کرونایی به مشاغل آسیب دیده را آغاز می کند و بازپرداخت این وام از اوایل مهر ماه خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا از جمله سیاست های وزارت کار ایران در راستای حفظ اشتغال بنگاه‌ها و صیانت از نیروهای کار کشور است. بر این اساس کلیه صاحبان واحدهای کسب و کار خصوصی و تعاونی مشمول طرح (کارفرمایی و خویش‌فرمایی) که در رسته‌های 13 گانه مصوب فعال و دارای کد بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی هستند به شرط حفظ اشتغال موجود، می توانند تسهیلات مذکور را دریافت کنند.

سومین مرحله یارانه معیشتی کرونا، فردا به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود - اسپوتنیک ایران
سومین مرحله یارانه معیشتی کرونا، فردا واریز می شود

در فرایند ثبت نام و بهره‌مندی واحدهای کسب و کار از تسهیلات حمایتی، وزارت کار با هماهنگی دستگاه‌های اجرایی به یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده از کرونا که سه میلیون شاغل بیمه شده در آنها مشغول کار بوده‌اند، پیامک ارسال کرده است و کارفرمایان به محض دریافت پیامک بر اساس کد ملی خود وارد سامانه  شدند و فرایند ثبت‌نام و ارائه مشخصات اولیه را دنبال کردند، پس از این مرحله، اطلاعات ثبت شده به بانکهای عامل ارسال و پرداخت تسهیلات آغاز می‌شود.

میزان وثایق برای دریافت این وام به چه صورت است. 

برای تسهیلات 12 و 16 میلیون تومانی ارائه سفته امضای شده متقاضی کفایت می کند. 

برای تسهیلات 12 تا 48 میلیون ارائه سفته ومعرفی یک ضامن  به بانک کفایت می کند. 

 برای دریافت تسهیلات 48 تا 120 میلیون تومانی ارائه سفته و دو ضامن لازم است. 

برای دریافت تسهیلات 120 تا 180 میلیون تومانی به جزسفته باید 3 ضامن به بانک معرفی شود .

برای دریافت تسهیلات بالاتر از 180 میلیون تومان به جای ضامن باید ضمانت های صندوق ضمانت توسعه تعاون به بانک ارائه شود. 

مبلغ سفته هایی که دریافت کننده تسهیلات بایدبه بانک ارائه کند معادل یک و نیم برابر اصل و سود تسهیلات است. 

علاالدین ازوجی، مدیرکل سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره دریافت تسهیلات به مشاغل آسیب دیده گفت: مبلغ 50 هزار میلیارد تومان به مشاغل آسیب دیده از کرونا تخصیص یافته است و تاکنون 18 هزار کارفرما و فعالان اقتصادی برای دریافت این تسهیلات ثبت نام کرده اند.

مدیرکل سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: 13 عنوان شغل و فعالیت اقتصادی در سامانه کارا به آدرس kara.mcls.gov.ir بارگزاری شده است و همه صاحبان این مشاغل و زیر مجموعه‌های آن می‌توانند برای دریافت تسهیلات ثبت نام کنند.

مدیرکل سیاست‌گذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: نزدیک به 3 میلیون شاغل بیمه شده در بیش از یک میلیون واحد اقتصادی آسیب دیده مشغول به کار بوده‌اند که در صورت تأیید اطلاعات و استمرار اشتغال، به ازای هر نفر بیمه شده 12 میلیون تومان وام پرداخت خواهد شد. در واحد‌هایی که به اجبار تعطیل شده باشند این رقم 16 میلیون تومان خواهد بود.

وی به دو اصل اساسی برای پرداخت وام به بنگاه‌هایی که از کرونا خسارت دیده اند اشاره کرد و گفت: نیروی کار کارگاه‌های اقتصادی نباید اخراج شده باشند و بیمه بوده باشند.

ازوجی زمان پرداخت‌های حمایتی را از اوایل خرداد اعلام کرد و گفت: زمان بازپرداخت آن از اوایل مهرماه آغاز می‌شود و دو سال طول خواهد کشید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала