عبور ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان در شرایط افزایش تنش بین واشنگتن و پکن

© Photo / Public domain/ United States Navy, Mass Communication Specialist 3rd Class Jeremy L. Grishamعبور ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان در شرایط افزایش تنش بین واشنگتن و پکن
عبور ناوشکن آمریکایی از تنگه تایوان در شرایط افزایش تنش بین واشنگتن و پکن  - اسپوتنیک ایران
Telegram
نیروی دریایی آمریکا امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، یک ناوشکن مجهز به موشک هدایت‌شونده را از تنگه حساس تایوان عبور داده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، عبور این ناوشکن یک هفته قبل از مراسم تحلیف تسای اینگ‌ ون، رئیس جمهوری تایوان و آغاز دومین دوره ریاست جمهوری او و هم‌زمان با افزایش تنش‌های ایالات متحده و چین اتفاق می‌افتد.

حمایت شدید دولت ترامپ  از تایوان و اقداماتی نظیر فروش فزاینده سلاح به این جزیره که چین آن را جزوی از قلمروی خود می‌داند، پکن را به شدت عصبانی کرده است.

در حال حاضر روابط پکن-واشنگتن به شدت تحت تاثیر پاندمی کروناویروس قرار گرفته است.

نقشه جدید آمریکا علیه ایران وچین
 - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
نقشه جدید آمریکا علیه ایران و چین

ناوگان اقیانوس آرام ایالات متحده در بیانیه‌ای در صفحه فیسبوک خود با انتشار تصاویری از مسیر حرکت اعلام کرد که کشتی "یواس‌اس مک‌کمپل" روز چهارشنبه از تنگه باریکی که تایوان را از قلمروی اصلی چین جدا می‌کند، عبور کرده است.

در همین زمینه، وزارت دفاع تایوان اعلام کرده است که یواس‌اس مک‌ کمپل در حال انجام مأموریت همیشگی خود و در حرکت به سمت جنوب بوده، قصد داشته در همان مسیر نیز حرکت خود را ادامه دهد.

تسای اینگ‌ ون که چهارشنبه آینده برای دومین و آخرین دوره ریاست خود سوگند یاد می‌کند، در ژانویه از تجدید انتخابات سربلند بیرون آمد و وعده داد که از دموکراسی تایوان دفاع کند و در برابر چین بایستد.

چین و ایالات متحده در ماه‌های اخیر فعالیت‌های نظامی در نزدیکی تایوان را افزایش داده‌اند، که از این جمله می‌توان به عبور منظم کشتی‌های ایالات متحده از طریق تنگه تایوان و تمرین‌های نیروی هوایی چین در نزدیکی چین تایپه اشاره کرد.

جمعه گذشته تایوان اعلام کرد یک هواپیمای Y-۸ نیروی هوایی چینی به مدت کوتاهی وارد منطقه هوایی پدافند هوایی تایوان شده و باعث شد جت‌های تایوان به این هواپیما هشدار ترک منطقه بدهند. تایوان همچنین تمرینات نیروهای هوایی چین را به عنوان تلاش برای ارعاب محکوم کرده است و به پکن گفته است که باید تلاش‌های خود را به جای تهدید تایوان، به مبارزه با بیماری کرونا معطوف کند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала