کشف یک راه دیگر انتقال کرونا

© Photo / Pixabayاشک چشم
اشک چشم - اسپوتنیک ایران
Telegram
سطح چشم به دلیل ساختار خاص خود نوعی «مخزن»برای کروناویروس جدید است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله علمی « Biorxiv»، اشک چشم می‌تواند ناقل کروناویروس جدید باشد. محققان دانشگاه جانز هاپکینز به این نتیجه رسیدند و نتایج پژوهش های خود را منتشر کردند.

سطح چشم به دلیل ساختار خاص خود نوعی «مخزن»برای کروناویروس جدید است. منظور پروتئین ACE-2 است که نقطه‌ای برای ورود ویروس است و آنزیم TMPRSS2 که به نفوذ ویروس به بدن کمک می‌کند.

اگر ویروس به سلول های چشم آسیب برساند، سیستم بینایی ناقل ویروس خواهد شد. بدین ترتیب، اشک مهمترین مکانیزم انتقال ویروس کرونا به دیگران خواهد بود. افزون بر آن، تست کرونایی اشک چشم می تواند حتی با وجود منفی بودن نتیحه تست سنتی حلق و بینی، مثبت باشد.

برنج زار در ایران - اسپوتنیک ایران
تولید پروتئین انسانی آلبومین در ایران

چندی پیش اعلام شد که هوا اصلی ترین راه انتقال کروناویروس است و وسایل مختلف نیز می‌تواند این ویروس را منتقل کند. کروناویروس قادر است مدت طولانی بر پشم و موی حیوانات خانگی باقی بماند.

در 31 دسامبر سال 2019، مقامات چینی از شیوع ذات الریه پنومونی ناشناخته در شهر ووهان در بخش مرکزی این کشور (استان هوبی) به سازمان بهداشت جهانی اطلاع دادند. کارشناسان عامل ایجاد کننده بیماری را شناسایی کرده اند، این یک ویروس جدید است.

این ویروس می‌تواند از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل شود.حدس زده می‌شود که ممکن است این بیماری از طریق تماس با این آبزیان یا خوردن آنها منتقل شود، ولی هنوز نتیجه نهایی در این زمینه حاصل نشده است.

دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی در بدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

سازمان بهداشت جهانی شیوع این بیماری را فوریتی با اهمیت بین المللی تشخیص داد و نام رسمی آن را بیماری COVID-19 گذاشت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала