ایران در کارآزمایی‌های بالینی درمان کرونا چه رتبه‌ای دارد؟

CC0 / / دارو
دارو - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران با ۶۳ مورد تحقیقات و مطالعات بالینی جهت بررسی میزان اثربخشی داروهای متعدد در درمان کرونا در جایگاه چهار کشور نخست قرار دارد.

به گزارش اسپوتنیک، بر اساس تازه ترین آمار سازمان جهانی بهداشت در زمینه تحقیقات و کارآزمایی‌های بالینی با هدف بررسی میزان اثربخشی راهکارهای درمانی علیه بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، ایران بعد از چین و آمریکا در رتبه سوم و اسپانیا هم در رتبه چهارم جهان قرار دارد.

بر طبق داده های ارائه شده سازمان بهداشت جهانی تا تاریخ 5 ماه مه 2020، چین با ثبت ۱۵۴ مورد، آمریکا با ۱۰۹ مورد، ایران با ۶۳ مورد و اسپانیا با ثبت ۵۸ مورد تحقیقات و مطالعات بالینی جهت بررسی میزان اثربخشی داروهای متعدد در درمان کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در جایگاه چهار کشور نخست این فهرست قرار دارند. میزان انجام کارآزمایی‌های بالینی در کنار دیگر اقدامات بهداشتی در اروپا نیز پس از اسپانیا به ترتیب در کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان، دانمارک و ایتالیا در حال انجام است.

غول داروسازی آمریکا واکسن کرونا تولید می کند - اسپوتنیک ایران
غول داروسازی آمریکا واکسن کرونا تولید می کند

با گسترش روز افزون ویروس کرونا در سراسر جهان، تلاش‌های محققان برای یافتن شیوه‌های درمانی جدید مثل پلاسما درمانی یا بحث تولید واکسن و داروهای مورد نیاز در مرحله تحقیقات و کارآزمایی‌های بالینی هستند، این در حالی است که هنوز دنیا نتوانسته یک دارو یا یک راهکار مشخص برای درمان کرونا تولید کند.

فدراسیون بین المللی صنعت داروسازی (Ifpma) نیز اعلام کرد از زمان آغاز گسترش بیماری همه‌گیر، بیش از 130 مورد داروهای ترکیبی در قالب طرح‌های تحقیقاتی در سراسر جهان در حال بررسی است.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در این خصوص گفت:« پاندمی کرونا تقریبا در تمام دنیا وجود دارد، ولی در میان تمام کشورهایی که آلوده به این ویروس هستند، سازمان بهداشت جهانی تنها ۱۲ کشور را از نظر علمی در بالاترین سطح بضاعت و توانایی پژوهشی اعلام کرده که مجاز به ارائه کارآزمایی بالینی هستند و با افتخار اعلام می کنم که ایران سرفراز یکی از این ۱۲ کشور است».

تا کنون بیش از چهار میلیون و 181 هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از 283 هزار و 800 نفر جان خود را از دست داده اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала