سنا در تلاش برای لغو وتوی ترامپ علیه ایران

© REUTERS / Jonathan Ernstسنا در تلاش برای لغو وتوی ترامپ علیه ایران
سنا در تلاش برای لغو وتوی ترامپ علیه ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
سنای آمریکا در نظر دارد تا با رای گیری وتوی رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با قطعنامه کاهش اختیارات جنگی علیه ایران را ملغی کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، چند ساعت پس از اعلام وتوی قطعنامه کاهش قدرت و اختیارات جنگی با ایران توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مجلس سنا می کوشد پنجشنبه نشستی را برای لغو این تصمیم ترامپ برگزار کند.

وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران
امریکا معافیت عراق برای واردات برق از ایران را تمدید می کند

بر اساس این گزارش، مجلس سنا در نظر دارد درباره قطعنامه‌ای رای گیری کند که هدف اصلی آن لغو وتوی ترامپ علیه مصوبه کاهش قدرت و اختیارات جنگی وی با ایران خواهد بود.

برخی تحلیلگران معتقدند، که کنگره آمریکا دو سوم آرا لازم برای لغو وتوی ترامپ را نمی تواند کسب کند و این مصوبه کنگره به طور کامل ملغی خواهد شد.

ترامپ با انتشار بیانیه ‌ای اعلام کرد: امروز قطعنامه اس جی 68 را که در نظر دارد من را به سوی منع استفاده از نیروهای مسلح آمریکا در شرایط مخاصمه و درگیری با ایران سوق دهد، وتو کردم. این قطعنامه کاملا توهین آمیز بود که دموکرات ها آن را به عنوان بخشی از راهبرد خود برای ایجاد تفرقه در بین حزب جمهوریخواه و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر تهیه کرده بودند. تعداد کمی از جمهوری خواهان که به این قطعنامه رای مثبت دادند، در واقع بازیچه دست آنها شده‌اند.

وی در ادامه این بیانیه مدعی شد که ایالات متحده از زور علیه ایران استفاده نکرده است. ترامپ نوشت: علاوه بر این، قطعنامه اس جی 68 بر مبنای سوء برداشت از واقعیت‌ها و قوانین پایه گذاری شده است. بر خلاف ادعای مطرح شده در قطعنامه، ایالات متحده وارد مساله استفاده از زور علیه ایران نشده است.

ترامپ همچنین یادآور شده است: قطعنامه اس جی 68 به توانایی و قدرت رئیس جمهور برای حفاظت از ایالات متحده و متحدانش لطمه می ‌زد. این قطعنامه به طور تلویحی به معنای آن بود که اختیارات قانونی رئیس جمهور برای استفاده از نیروی نظامی صرفا برای دفاع از آمریکا و نیروهایش در برابر حملات احتمالی و قریب الوقوع محدود شود. این درست نیست. ما در جهانی زندگی می ‌کنیم که تهدیدها رو به افزایش است و قانون اساسی ما تاکید می‌کند که رئیس جمهور باید قادر به پیش بینی تحرکات بعدی دشمنان و اتخاذ تصمیم‌های سریع و قاطع در برابر آنها باشد. این دقیقا کاری است که من کردم.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала