نمکی: هجمه کرونا در پاییز و زمستان شدید خواهد بود

© Photo / Tasnimنمکی: هجمه کرونا در پاییز و زمستان شدید خواهد بود
نمکی: هجمه کرونا در پاییز و زمستان شدید خواهد بود - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که برآورد ما این است که در پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتا سنگین همزمان کرونا و آنفلوآنزا باشیم و باید برای آن زمان خودمان را به شدت آماده کنیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فارس، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در نشست معاون اول رئیس جمهور این کشور با معاونین و مدیران ارشد وزارت بهداشت گفت: کرونا، ویروسی نیست که بتوانیم در مورد آینده آن قضاوت کنیم. برآورد ما و همکاران مان این است که در پاییز و زمستان شاهد هجمه نسبتا سنگین همزمان کووید 19 و آنفلوآنزا باشیم و باید برای آن زمان خودمان را به شدت آماده کنیم. سال گذشته 300 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر وارد کردیم.

وی افزود: در مدیریت کرونا با وجود مضایقی که در تحریم‌های ظالمانه و گرفتاری هایی که در انتقال تجهیزات از کشورهای دنیا داشتیم، یک رکورد جدید در تاریخ افتخارات کشور ثبت شد که از یاد هیچ کس نخواهد رفت. شاید هر یکی دو قرن یکبار شاهد پاندمی در سطح جهان باشیم و تا زمانی که آمریکا و اروپا گرفتار این ویروس نشده بودند شاید کسی عمق حرکت عظیم مردم ایران را درک نمی‌کرد.

ثبت 983 مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران
ثبت ۹۸۳ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران

وزیر بهداشت ایران گفت: وقتی کشورهایی که با درآمدهای سرانه چند ده برابری نسبت به ایران، به ویروس کرونا گرفتار شدند و سرمایه گذاری وسیعی برای مهار ویروس کرونا کردند را با ایران که از یک میلیون یورویی که مقام معظم رهبری موافقت کردند هنوز چیزی نصیب مان نشده، مقایسه می‌کنیم به ارزش کار ایران در مدیریت بیماری کرونا پی می‌بریم و همواره به همکاران و دوستان می‌گویم که همت والا، لطف الهی، دل های پر از مهربانی، دست‌های پر از همت و غیرت باعث شد که رکورد تاریخی را برای کشو ثبت کنیم.

نمکی در ادامه افزود: هر روز ابعاد جدیدی از این ویروس شناخته می‌شود تا چند روز پیش ادعا می‌شد که کودکان علائم چندانی از بیماری ندارند و بدحال نمی‌شوند اما انگلیس دیروز گزارش کرد که تعدادی از کودکان در این کشور با استفراغ شدید و التهابات شدید در بخش مراقبت ‌های ویژه، بستری شده‌اند و به احتمال قوی، مربوط به کووید-19 است. بنابراین هر روز افق های جدیدی در مورد این بیماری باز می‌شود و پیشنهاد ما این است که در حوزه تحقیقات، بودجه مناسبی در نظر گرفته شود.

وی گفت: کاری که ما به دنبال آن هستیم، ایجاد CDC یا مرکز مراقبت و کنترل بیماری‌ها ست که تا امروز در کشور چنین ساختاری وجود نداشته اما برج دیده بانی برای بیماری‌ها در کشور نداریم و به شدت به دنبال ایجاد این مرکز هستیم که در آن هم تحقیقات در مورد بیماری‌های واگیر و غیرواگیر انجام شود و هم اینکه تیم‌های مراقبتی به محض روشن شدن شعله آتش بیماری بتوانند آن را خاموش کنند.

وزیر بهداشت ایران خاطرنشان کرد: در کشور 1200 مرکز 16 ساعته سرپایی برای پذیرش افراد مشکوک و تشخیص بیماری در مراحل اولیه با حدود 400 هزار نیروی انسانی ایجاد شد و به طور مداوم با مردم در ارتباط بودند و در این طرح، حدود 900 هزار نفری که به این مراکز دعوت شدند 9 هزار نفر معادل یک درصد به بیمارستان‌ها ارجاع شدند و فقط 0.67 درصد از آنها بستری شدند.

خطرناکترین بیماری ها در حین ابتلا به کووید-19 کدامند؟ - اسپوتنیک ایران
خطرناکترین بیماری ها در حین ابتلا به کووید-19 کدامند؟

نمکی افزود: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا فقط در ایران اجرا شد آن هم به واسطه تجاربی که از طرح بسیج ملی کنترل فشارخون داشتیم و بستر اصلی اجرای این طرح نیز پرونده الکترونیک سلامت بود که سال گذشته در وزارت بهداشت ایجاد شد. ریل اصلی کار ما، پرونده الکترونیک سلامت بود. در این طرح شاهد کاهش قابل توجه مرگ و میرهای کووید 19 در کشور بودیم و بار بیمارستانها کاهش یافت.

وی تاکید کرد: در همه کشورهای دنیا، اقتصاد به حمایت از سلامت می‌آید و به وزیر بهداشت می‌گویند که بخش‌های اقتصادی پشتیبان شما ست اما در ایران، وزارت بهداشت از اقتصاد حمایت کرد. همه جای دنیا، اقتصاد خانوار دیرتر از اقتصاد کلان آسیب می‌بیند اما در ایران، اولین جایی که آسیب می‌بیند، اقتصاد خانوار و کسبه و مشاغل مختلف است. برای وزیر بهداشت بهترین حالت، تعطیلی مشاغل است اما در کشور ما 70 نفر به صورت شبانه روزی برای مشاغل مختلف پروتکل بهداشتی تهیه کردند و این طرح، برای اولین بار در دنیا اتفاق افتاد که مشاغل به کم خطر، با خطر متوسط و پرخطر تقسیم شدند و برای همه آنها، پروتکل های بهداشتی تهیه و تدوین شد.

وزیر بهداشت ایران گفت: در مدت شیوع کرونا در کشور هیچ بیماری معطل تخت بیمارستانی و پزشک نبود و هیچ اولویت سن، گروه و یا جنسیتی برای بیماران قائل نشدیم در این مدت، زن و مرد 108 و 92 ساله در بیمارستانها بهبودی یافتند و ترخیص شدند و از طرفی بیماران غیرکرونایی نیز پشت درب بیمارستانها نماندند.

سعید نمکی متذکر شد: برای امسال نیازمند ذخیره استراتژیک واکسن آنفلوآنزا، دارو، تجهیزات پزشکی، بیمارستان‌های آماده و تقویت نیروی انسانی هستیم. باید ذخیره کافی از لوازم حفاظت فردی برای پرسنل وزارت بهداشت در انبارها داشته باشیم و در مورد استخدام نیروی پرستاری و نیروی بهداشتی باید توجه ویژه‌ای از سوی دولت شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала