بحران کرونا: اتحادیه اروپا به دنبال توزیع پول در بین مردم با هلیکوپتر است!

© Photo / Pixabay / Gerd Altmann یورو فقط 17 تومان
یورو فقط 17 تومان - اسپوتنیک ایران
Telegram
احتمال آن وجود دارد که بانک مرکزی اروپا سرانجام به نقطه‌ای برسد که نتیجه بگیرد گزینه توزیع پول با هلیکوپتر بین مردم، بهترین گزینه برای حل بحران به وجود آمده از شیوع کرونا است. هرچند چنین اقدامی هرگز پیش از این در منطقه یورو مورد استفاده قرار نگرفته است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر ، این مطلب را دو تحلیل‌گر به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفته اند.

عبارت پول هلیکوپتری که برای اولین بار توسط اقتصاددان قرن بیستم، میلتون فرایدمن استفاده شد، به سیاست‌گذاری مالی غیرمرسومی اشاره دارد که طی آن بانک مرکزی پولی اضافی را چاپ کرده و آن را مستقیماً بین شهروندان توزیع می‌کند. این ایده که ریختن پول بر سر مردم از هلیکوپتر را تداعی می‌کند، برای تقویت مصرف مصرف‌کنندگان و به دنبال آن بهبود وضعیت اقتصادی در دوره رکود است. هرچند ایده‌های مختلفی برای نحوه اجرای این توزیع پول توسط بانک‌های مرکزی وجود دارد.

دیگر جایی برای ذخیره نفت در جهان وجود ندارد - اسپوتنیک ایران
دیگر جایی برای ذخیره نفت در جهان وجود ندارد

کشورهای اروپایی بیشترین آسیب را از کویید ۱۹ دیده‌اند و طبق اعلام صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد آنها در سال جاری به میزان  ۷.۵ درصد کوچکتر  خواهد شد.

جان وریس، رئیس استراتژی نرخ انگلستان در بانک یوبی‌اس، می‌گوید: اگر اقدام بانک مرکزی اروپا برای خرید اوراق قرضه در ۶ تا ۱۲ ماه آتی نتیجه ندهد، آنگاه احتمالاً باید از گزینه توزیع هلیکوپتری پول استفاده کنیم.

داریو پرکینز، مدیرکل تحقیقات کلان جهانی در تی‌اس لومبارد، می‌گوید: گزینه پول هلیکوپتری می‌تواند یک گزینه پیش روی بانک مرکزی باشد. حتی فکرش را نمی‌کنید که بحرانی بزرگ‌تر از این هم وجود داشته باشد.

در حال حاضر بانک مرکزی اروپا در اقدامی برای تزریق پول به اقتصاد، اوراق قرضه بازار را خریداری می‌کند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала