احتمال پرتاب یک ماهواره دیگر ایران به فضا

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / ماهواره نظامی ایران
 ماهواره نظامی ایران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران قصد دارد یک ماهواره دیگر را به مدار اطراف زمین پرتاب کند.

به گزارش اسپوتنیک، سردار جعفرآبادی فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی « IRIB TV2»، اعلام کرد گام بعدی ما ، پرتاب ماهواره « نور-2» به مدار اطراف زمین است.

سید عباس موسوی - اسپوتنیک ایران
واکنش ایران نسبت به مواضع آمریکا در خصوص پرتاب ماهواره نور به فضا

پیشتر وی در باره پرتاب ماهواره « نور -1» توضیح داده گفته بود:« ماهواره ای که پرتاب شد بخشی از یک پازلی بود که قرار است عملیات های شناسایی، پشتیبانی راهبردی، ارتباطی و ناوبری را انجام دهد و این همان ضرورت است. ما باید حتما از این ماهواره ها استفاده کنیم و خدمات را به نیروهای مسلح ارائه کنیم. اولین ماموریت این ماهواره شناسایی است، سنسورهایی که روی این ماهواره نصب شده اند، این کار را انجام می‌دهند.

ماهواره نور در کلاس ماهواره‌های لئو است که در ارتفاع 430 کیلومتری قرار دارد. ما این ماهواره را از کویر مرکزی به سمت دریای عمان پرتاب کردیمو سیگنال دوم آن را در شمال غرب کشور (تبریز) دریافت کردیم و مطمئن شدیم که ماهواره در مدار ۴۳۰ کیلومتری قرار گرفته است و ماموریت آن هم شناسایی است؛ تاکنون ماهواره حدود ۱۰ دور به دور کره زمین چرخیده و ده بار توسط ایستگاه های زمینی دریافت شده و حال آن هم خوب است.

در دنیا ابتدا پایدارسازی ماهواره را انجام می‌دهند و بعد هم سنسورهای ماموریتی ماهواره را ظرف یک هفته تا ده روز آینده راه اندازی خواهیم کرد و خبرهای بعدی را هم به اطلاع ملت شریف ایران خواهیم رساند. این ماهواره روزانه ۱۶ بار به دور کره زمین می‌چرخد. این کاری که در سپاه انجام شده یک ابرپروژه است که شامل ماهواره، ماهواره بر و ایستگاه های زمینی و مرکز کنترل ماهواره است که طی نقشه راه جامع و معینی پیش می رود. ماهواره نور-۱ اولین ماهواره بوده ما در نقشه راهمان ماهواره‌های با مقیاس بزرگتر و مدارهای بالاتر را داریم.

برای ماموریت های ناوبری نیاز به مدارها و ماهواره های ارتفاع بالاتر داریم. حوزه های ارتباطی لازم است به مدارهای مئو و ژئو دست پیدا کنیم. ماهواره فعلی برای شناسایی است و ما انشالله در حوزه های ناوبری و ارتباطی هم ورود پیدا خواهیم کرد. گام بعدی ما هم این است که ماهواره نور-2 را در مدار زمین قرار دهیم».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала