موشک جدید ضدزره ایران + ویدیو

© Sputnik / Arash Dorudi پهپاد ابابیل ایران
 پهپاد ابابیل ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
تعداد 10 فروند هواپیمای بدون سرنشین، «ابابیل-3» به نیروی هوایی ارتش تحویل داده شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، در جریان تحویل انبوه هواپیماهای بدون سرنشین به دو نیروی هوایی و پدافند ارتش توسط وزارت دفاع، فیلم کوتاهی از شلیک یک موشک جدید از روی یکی از این پهپادها منتشر شد.

در روزهای اخیر و با وجود درگیری شدید نیروهای مسلح و وزارت دفاع در مورد ویروس کرونا، کار تأمین تجهیزات دفاعی مورد نیاز نیز از توجه مسئولان امر خارج نشده و تحویل چند ده فروند پهپاد شناسایی و رزمی به نیروی هوایی و نیروی پدافند هوایی ارتش از جمله رخ دادهای دفاعی اخیر بود که خبرگزاری تسنیم در دو گزارش به بررسی این پهپادها، ویژگی و اهمیت آنها خواهد پرداخت.

طبق آنچه در اخبار و تصاویر مراسم تحویل دهی این پهپادها نیز آمد، یکی از این هواپیماهای بدون سرنشین، «ابابیل-3» بود که به تعداد دستکم 10 فروند به نیروی هوایی ارتش تحویل داده شد. این پهپاد سالهای متمادی است که در زمینه شناسایی در نواحی مختلف کشور و در اختیار نیروهای مختلف ارتش و سپاه مورد استفاده قرار دارد و حضور پررنگ آن در مأموریت های شناسایی در جبهه مقاومت نیز قابل توجه بوده است.

مشخصات اعلام شده برای ابابیل-3 شامل بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت، مداومت پروازی 4 تا 8 ساعت، برد 150 کیلومتر (رفت و برگشت)، سقف پرواز 4500 تا 5000 متر و قابلیت عکس‌برداری و فیلم‌برداری در شب و روز است. بیشترین وزن برخاست آن نیز 280 کیلوگرم عنوان شده است.

استفاده از پهپاد به عنوان پیک برای تهیه دستمال توالت + ویدئو - اسپوتنیک ایران
استفاده از پهپاد به عنوان پیک برای تهیه دستمال توالت + ویدئو

این پهپاد دارای بدنه استوانه‌ای، بال نصب شده در بالا و در انتهای بخش بدنه و نیز دُم دوگانه (Twin Boom) یا H شکل است. طرح بال این پهپاد تا کمی پس از نیمه آن از نوع مستطیلی بوده و از آن به بعد به سمت نوک بال باریک می‌شود. این طرح یکی از طرح‌های نزدیک به بال بیضوی است که بهترین عملکرد آیرودینامیکی را از نظر بهینه بودن توزیع نیروی بالابرنده (برآ) و کاستن از نیروی مقاوم (پسا) دارد.

همچنین این بال‌ها قابلیت جدا شدن از بدنه را از نزدیک ریشه خود دارند که به ساده شدن حمل و نقل زمینی منجر می‌شود. نصب بال این پهپاد در بالای بدنه منجر به افزایش پایداری عرضی، کاسته شدن از اثر کاهش نیروی برآ در نواحی اتصال به بدنه و عملکرد بهتر در هنگام فرود می‌شود. البته نصب بال در بالای بدنه باعث کاهش عملکرد در هنگام برخاستن نیز می‌گردد.

خش‌های اصلی بال و بدنه این پهپاد نیز از جنس مواد مرکب (کامپوزیت) غیرفلزی ساخته شده‌اند تا ضمن تأمین دوام مورد نیاز، سبک‌تر نیز شود. برای کاستن هر چه بیشتر از وزن پهپاد ارابه فرودهای آن از نوع ثابت در نظر گرفته شده هر چند که تأثیر قابل توجهی نیز بر افزایش نیروی مقاوم (پسا) دارند.

ابابیل-3 تا کنون با چند نمونه از محموله‌های شناسایی مشاهده شده است. بیشتر این محموله‌ها در یک سکوی پایدار شده 2 درجه آزادی مستقر و زیر بدنه بین دو ارابه فرود یا برای دوربین های سبک تر، جلوتر از محل ارابه های فرود نصب شده‌اند. در واقع دوربین در این محفظه ضمن پایدار شدن و حذف اثرات لرزش می‌تواند به صورت 360 درجه به اطراف چرخیده و تا زوایای زیادی نیز در جهت عمودی (بالا-پائین) دوران داشته باشد. یک نمونه از دوربین های عمودنگر با تفکیک بسیار بالا نیز در ابابیل-3های تحت خدمت در نیروی هوایی ارتش مشاهده شده است.

​در جریان تحویل انبوه پهپادها به ارتش در فروردین 1399 فیلم شلیک یک سلاح جدید و متفاوت از ابابیل-3 نیز منتشر شد. این سلاح یک موشک هواپرتاب دارای موتور راکتی سوخت جامد و بالهای بازشونده از داخل بدنه به سبک و سیاق موشک های ضد زره تاو و نمونه های الگوبرداری شده از آن است. دقت در شکل و شمایل این موشک و فیلم پرواز و برخورد آن به هدف نشان می دهد که یک سلاح جدید و پیشرفته به فهرست تسلیحات هواپرتاب پهپادهای سبک ایرانی افزوده شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала