گمانه زنی درباره زمان آغاز موج دوم کرونا در ایران

© REUTERS / WANAگمانه زنی درباره زمان آغاز موج دوم کرونا در ایران
گمانه زنی درباره زمان آغاز موج دوم کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
مطابق محاسبات مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ، اگر روند سیر ویروس کرونا در ایران مشابه با کشورهای شرق آسیا باشد، به‌نظر می‌رسد که در صورت وجود موج‌های بعدی، این روند در ایران نیز محسوس باشد و باید در نظر گرفت که نسبت افراد ایمن و آسیب‌پذیر در جمعیت، میزان احتمال و بزرگی موج دوم را تعیین می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از همشهری آنلاین ، مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش زمان موج دوم بیماری کرونا در ایران را برآورد کرد. برآورد مرکز پژوهش‌ها نشان می‌دهد که براساس داده‌های وزارت بهداشت، مرحله اوج اولیه این بیماری در ایران هفته سوم یا چهارم فروردین باشد که درحال سپری کردن آن هستیم. براساس برآوردهای صورت گرفته اگر موج اول بیماری تا اوایل تیرماه ۹۹ مهار نشود،در آن صورت به احتمال قوی موج اول و دوم تحت شرایط موجود از هم قابل تفکیک نخواهند بود. انتظار می‌رود در فصل بعدی سرما، این بیماری را مجددا تجربه کنیم و به احتمال قوی در ایران موج اول و دوم تحت شرایط موجود (سیر طولانی کنترل اپیدمی اول) ازهم قابل تفکیک نخواهد بود.

ارزیابی مرکز پژوهشی مجلس حاکی از این است که احتمالا شهریور تا مهر، می‌تواند زمان موج دوم کرونا در کشور باشد و این درحالی است که بنابر گزارش‌های رسمی مسوولان دولت و ستاد کرونا در ایران ، پس از حدود ۷ هفته از ورود ویروس به این کشور، درحال‌حاضر منحنی ابتلا به نقطه اوج خود رسیده و ماین نحنی در وضعیت مسطح قرار گرفته است . نظام ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ایران نیز درحد پایدار قرار دارد به‌طوری‌که حدود ۲۰ درصد ظرفیت خالی برای ارائه خدمت در اختیار دارد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران  - اسپوتنیک ایران
میزان مرگ و میر روزانه کرونا در ایران دو رقمی شد

طبق آخرین آمار، مجموع بیماران ویروس کرونای "کووید-۱۹" در ایران به بیش از 76 هزار نفر رسیده است. 4777 نفر از بیماران کرونایی ، جان باخته و تا کنون حدود 50 هزار نفر از این بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند. 3643 نفر از بیماران مبتلا به "کووید-۱۹" در ایران در وضعیت شدید و وخیم این بیماری تحت مراقبت قرار گرفته اند.

نوع جدید ویروس کرونا تقریبا درسراسر  جهان شیوع یافته است. جدی ترین وضعیت و بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان کرونا در ایالات متحده آمریکا ، اسپانیا و ایتالیا است. در چین که شیوع ویروس کرونا از آنجا آغاز شد ، چندی پیش اعلام شد که شیوع این ویروس در این کشور متوقف شده است. 7 آوریل ، مقامات چینی با لغو قرنطینه کامل خروج  مردم از ووهان را که اولین موارد ابتلا  در آنجا در اواخر ماه دسامبر رخ داده بود،آزاد  کردند.

کرونا ویروس در اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در شهر ووهان چین شیوع  پیدا کرد. ابتدا مقامات چین از شیوع نوعی از ذات الریه با منشا ناشناخته خبر دادند اما  دیرتر کارشناسان  به این نتیجه رسیدند که عامل ایجاد کننده آن  یک ویروس جدید از نوع کرونا است. سازمان بهداشت جهانی در ماه مارس اعلام کرده نوع جدید کرونا ویروس یک بیماری همه گیر شده است. اکنون با گذشت حدود سه ماه ، میزان شیوع این ویروس در چین کاهش یافته اما این بیماری هولناک به کشورهای دیگر رخنه کرده است. در ایران و دیگر کشورها از مردم خواسته شده است که برای جلوگیری از گسترش این بیماری در خانه بمانند .

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала