جزئیات توافق اوپك پلاس از زبان وزير نفت ايران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / جزئیات توافق اوپك پلاس از زبان وزير نفت ايران
جزئیات توافق اوپك پلاس از زبان وزير نفت ايران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر نفت ایران از معافیت کشورش از توافق اخیر اوپک پلاس در خصوص کاهش تولید نفت خبر داد.

به نقل از فارس، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران پس از برگزاری دهمین نشست فوق‌العاده وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت موسوم به اوپک پلاس، اظهار داشت: این نشست در ادامه نشستی که روزهای پنجشنبه و جمعه برگزار شده بود، تشکیل شد که در آن نشست برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای عرضه روزانه نفت توافق شده بود.

وزارت نفت ایران: تمامی کشورهای عضو اوپک پلاس بر کاهش تولید نفت توافق کردند - اسپوتنیک ایران
وزارت نفت ایران: تمامی کشورهای عضو اوپک پلاس بر کاهش تولید نفت توافق کردند

وزیر نفت ایران تصریح کرد: تنها اندکی مشکل با مکزیک وجود داشت که بر اساس تقسیم‌های توافق اولیه قرار بود مکزیک روزانه ۴۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود بکاهد که وزیر انرژی این کشور قبول نداشت. در این مدت صحبت‌هایی شد و قرار شد مکزیک در ماه‌های مه و ژوئن روزانه ۱۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود کم کند و گفتند بقیه آن را آمریکا قول داده است از جانب مکزیک کم کند.

زنگنه افزود: برای ۲ ماه مه و ژوئن ۱۰ میلیون بشکه از عرضه کم می‌شود؛ در ۶ ماه بعد از آن، عرضه روزانه ۸ میلیون بشکه کاهش می یابد و طی ۱۶ ماه پس از آن، یعنی از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ نیز روزانه ۶ میلیون بشکه از عرضه نفت کاسته خواهد شد. بقیه تصمیم‌ها مربوط به کشورهای تولیدکننده نفت خارج از اوپک پلاس می‌شود.

وزیر نفت ایران گفت: ایران به دلیل تحریم به همراه لیبی و ونزوئلا از کاهش عرضه معاف است. وی همچنین در خصوص قیمت مورد انتظار نفت پس از این توافق بیان داشت: باید منتظر واکنش بازار ماند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала