ساقط شدن پهپاد های ترکیه در لیبی

© Fotolia / Sergeyساقط شدن پهپاد های ترکیه در لیبی
ساقط شدن پهپاد های ترکیه در لیبی  - اسپوتنیک ایران
Telegram
ارتش ملی لیبی از ساقط شدن ۲ پهپاد ترکیه در غرب این کشور خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر ، ارتش ملی لیبی اعلام کرد که نیروهای وابسته به خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی موفق شدند دو فروند پهپاد ترکیه را ساقط کنند.

این اقدام در نزدیکی شهرهای ترهونه و العزیزیه واقع در غرب لیبی صورت گرفت.

پیش از این نیز ارتش ملی لیبی از ساقط کردن چندین پهپاد ترکیه در این کشور خبر داده بود.

ماجرای قاچاق تانک از ترکیه به لیبی  - اسپوتنیک ایران
ماجرای قاچاق تانک از ترکیه به لیبی

لازم به ذکر است که وجود بازیگران خارجی در عرصه تحولات لیبی باعث پیچیده‌تر شدن اوضاع این کشور شده است.

بحران لیبی از زمان لشکرکشی ارتش ملی برای تصرف طرابلس تحت حمایت عربستان و امارات تشدید شده است.

کشور لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ «معمر القذافی»، رهبر وقت  لیبی در سال ۲۰۱۱، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال ۲۰۱۵ با حمایت سازمان ملل و جامعه بین‌الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست السراج بر اساس توافق «صُخیرات» مغرب تشکیل شد. هم‌اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و پارلمان وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست «عبدالله الثنی» و پارلمان در شهر طبرق زدند که به پارلمان طُبرُق معروف است و طی این سال‌ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و پارلمان، جنگ و درگیری در جریان است.

 دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی طی این مدت بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف‌بندی‌های بین‌المللی و منطقه‌‌ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала