زالی: کرونا در پایتخت به مرحله پاندامی رسیده است

© REUTERS / West Asia News Agency / Ali Kharaزالی: کرونا در پایتخت به مرحله پاندامی رسیده است
زالی: کرونا در پایتخت به مرحله پاندامی رسیده است - اسپوتنیک ایران
Telegram
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران: ما نه تنها به مرحله کنترل این بیماری نرسیده‌ایم بلکه رو به افزایش است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، علی رضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به آخرین آمار شیوع و ابتلا به بیماری کرونا در تهران، گفت: ما نه تنها به مرحله کنترل این بیماری نرسیده‌ایم بلکه رو به افزایش است. کرونا به مرحله پاندمی در تهران رسیده و نوسانات سینوسی در تهران ناشی از هشدارهایی بوده که در روزهای قبل داده‌ایم.

تعداد قربانیان کرونا ویروس در آمریکا از 8500 هزار نفر عبور کرد - اسپوتنیک ایران
تعداد قربانیان کرونا ویروس در آمریکا از 8500 هزار نفر عبور کرد

وی افزود: اپیدمی کرونا در حال حاضر در تهران به پاندمی تبدیل شده است، ما بر اساس میزان مداخله در کاهش تردد شهری می‌توانیم نسبت به مدیریت این ویروس اظهارنظر کنیم، اما نکته قابل ذکر اینکه کووید 19، درمان قطعی و واکسن ندارد و تنها راه مقابله با آن، پیشگیری است به همین علت پیدا کردن مظنونین به بیماری، راه نخست است که ما نمی‌توانیم آن را عملیاتی کنیم، چون امکاناتش را نداریم. راه دوم، غربالگری بیماری است که از طریق سامانه 4030 این مورد عملیاتی شده است و با توجه به جمعیت شهر تهران که دو یا سه برابر استان‌های دیگر است تنها راه غربالگری منطقی، ارتباط با این سامانه است.

زالی ادامه داد: خوشبختانه در حال حاضر کمبود تخت در استان تهران نداریم، اما اگر موج ابتلاء افزایش یابد و فرسایش نیروهای درمانی که از ابتدای اسفند جسم و روح شأن درگیر این فعالیت فزاینده است ادامه یابد، شرایط قابل پیش بینی نیست. در خصوص ماسک باید گفت ویروس کرونا سنگین است و ماسک‌های جراحی در شرایط عادی و حتی ماسک دست دوز هم قابل استفاده است و می‌توان با قرار دادن دستمال کاغذی داخل ماسک، نفوذ پذیری ویروس را کاهش داد البته در بخش‌های درمانی توصیه بر استفاده از ماسک N 95 است.

وی گفت: در مناطق آزاد و بیرون هم اگر دسترسی به ماسک بود استفاده کردن آن بهتر از استفاده نکردن آن است. شستن و اتو زدن ماسک برای مردم به منظور استفاده در فضاهای غیر شلوغ و عادی هم اقدام مؤثری است. ویروس کرونا سنگین است و روی هوا نمی‌ماند، اما بر اثر عطسه و سرفه تا 7 متر به سطوح می‌چسبد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала