چه مشاغلی در ایران مشمول دریافت بیمه بیکاری بخاطر کرونا می شوند؟

© REUTERS / WANAبه ایرانیانی که بخاطر کرونا بیکار شده اند بیمه بیکاری پرداخت می شود
به ایرانیانی که بخاطر کرونا بیکار شده اند بیمه بیکاری پرداخت می شود - اسپوتنیک ایران
Telegram
مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون ایران، شرایطی که کارگران بر اساس آن می توانند بیمه بیکاری به خاطر کرونا دریافت کنند را ذکر کرد.

به گزارش اسپوتینک به نقل از تسنیم، مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت تعاون ایران درباره شرایط مشمولان دریافت بیمه بیکاری، گفت: کسانی که مشمول قانون کار باشند و کارفرما سه درصد حق بیمه بیکاری آنها را پرداخت کرده باشد، مشمول دریافت بیمه بیکاری خواهند شد. این اداره کل لیست افراد مشمول را در اختیار سازمان تأمین اجتماعی قرار می‌دهد و سازمان تأمین اجتماعی نیز بر اساس موارد مصرح در قانون، پرداختی مورد نظر را به حساب آنها واریز می‌کند.

 کارگران بیکار شده ایرانی، بیمه بیکاری می‌گیرند - اسپوتنیک ایران
کارگران بیکار شده ایرانی، بیمه بیکاری می‌گیرند

وی افزود: پس از آنکه کرونا شیوع یافت، سامانه‌ای طراحی کردیم تا کسانی که مشمول بیمه بیکاری می‌شوند، به جای مراجعه حضوری بتوانند به صورت غیرحضوری به سامانه بیمه بیکاری مراجعه و ثبت‌نام کنند. لیست اولیه به سازمان تأمین اجتماعی ارائه شده و این سازمان ظرف کمتر از یک ماه پیامک اعلام شماره حساب را به مشمولان، ارسال و واریز به حساب آنها را آغاز خواهد کرد.

بابایی تصریح کرد: صرفاً افرادی که مشمول قوانین روابط کار میان کارگر و کارفرما باشند، مشمول بیمه بیکاری می‌شوند و مشاغلی مانند کارگران ساختمانی، قالیبافان و رانندگان که قوانین بیمه‌ای آنها مشمول قوانین خاص است، نمی‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. اگر متقاضیان مشمول شرایط دریافت بیمه بیکاری نباشند، این وزارتخانه به آنها پیامک «عدم شمول» ارسال خواهد کرد. قرار است بازه زمانی بررسی شرایط و ارسال پیامک «اعلام شماره حساب» به این متقاضیان را به 10 روز کاهش دهیم.

وی تأکید کرد: افرادی که بیکار می‌شوند یک ماه فرصت دارند به سامانه بیمه بیکاری مراجعه کنند، پس از آن در صورتی که شرایط مذکور را دارا بودند، به هر فرد تا 80 درصد دستمزدی که دریافت می‌کرد، واریزی‌ها انجام خواهد شد. قرار است به کسانی که به دلیل شیوع کرونا بیکار شده‌اند تا پایان اردیبهشت ماه بیمه بیکاری پرداخت شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала