استفاده از پلاسما برای مداوای بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ایران

© Sputnik / Anton Bystrov /  مراجعه به بانک تصاویر آخرین آمار کرونا در ایران: شناسایی ۲۶۱۲ بیمار جدید و جان باختن 120 نفر دیگر
آخرین آمار کرونا در ایران: شناسایی ۲۶۱۲ بیمار جدید و جان باختن 120 نفر دیگر  - اسپوتنیک ایران
Telegram
دبیر انجمن علمی سلولهای بنیادی ایران اعلام کرد روش پلاسما درمانی به همراه جایگزینی پلاسما از بیمار بهبود یافته مبتلا به ویروس کووید ۱۹ با انتقال آنتی بادی‌های ضد ویروس با تقویت مجدد سیستم ایمنی و دفاعی توان تضعیف شده را به بیمار برگردانده و باعث بهسازی صدمات ریوی حاد خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک، دکتر مهرداد پاینده روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه ویروس کرونا سیستم ایمنی فرد را مورد حمله قرار می دهد این باعث تضعیف و هم گسیختگی سیستم دفاعی بیمار خواهد شد.

وی در ادامه گفت: پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ در هفته سوم تا چهارم بعد از ابتلا عاری از ویروس می‌شود و سرشار از آنتی بادی است که این آنتی بادی با دستگاه پلاسما فرزیس از بدن آنها خارج می‌شود.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی در ادامه افزود: آنتی بادی خارج شده از بیمار بهبود یافته با پلاسمای افرادی که در بخش آی سی یو قرار دارند و وضعیت مناسبی ندارند جایگزین می‌شود و سیستم ایمنی بدن با کمک این آنتی بادی به جنگ ویروس می‌رود و وضعیت ریوی را از مرحله بحرانی خارج می‌کند.

پاینده اظهار داشت: این آزمایش در استان کرمانشاه بر روی هفت بیمار تاکنون انجام شده و خوشبختانه شرایط ریوی در حال حاضر طبق نظر گروه درمان رضایت بخش است و انشاالله پروژه با درایت بالا ادامه خواهد یافت.

یا مدارس، دانشگاه ها و ادارات در ایران یک هفته بعد بازگشایی خواهند شد؟ - اسپوتنیک ایران
آیا مدارس، دانشگاه ها و ادارات در ایران یک هفته بعد بازگشایی خواهند شد؟

وی گفت: تزریق آنتی بادی به بیمار بدحال با نظر و انتخاب متخصص بیهوشی و ریه انجام می‌شود و در ادامه تیم درمانی پروسه تزریق را برای بیمار انجام می‌دهند.

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا اضافه کرد: افرادی که بهبود پیدا کردند به آنتی بادی این افراد نیاز داریم، لذا اعلام کرده ام با شماره تلفن موجود در سایت تماس بگیرند تا با آنها هماهنگی‌های لازم برای دریافت پلاسما انجام شود.

پاینده تصریح کرد: دریافت آنتی بادی فرد بهبود یافته از طریق دستگاه پلاسما فرزیس در کشور قابل  انجام است. 

او گفت: به نظر می رسد استان کرمانشاه اولین استانی باشد که این کار را انجام داده باشد در هر صورت مهم کسب نتیجه و کمک به بیمار است. 

این فوق تخصص خون و آنکولوژی خاطرنشان کرد: ارتباط مستقیم با بیماران نیز تأثیر زیادی در آلودگی دیگران دارد، کادر درمان با توجه به آنکه بیشتر جوان هستند، اما مشاهده می‌کنیم درگیر بیماری می‌شوند، لذا مردم تا جایی که می‌توانند باید پیشگیری‌های لازم را انجام دهند و در خانه بمانند.

 وی به تأثیر ویژه درمان با سلول‌های بنیادی بر روی بیماران اشاره کرد و گفت: این بیماری زوایای مختلفی دارد و یک قسمت ان تضعیف سیستم دفاعی فرد است ، سلول بنیادی مزانشیمال ( اولیه) به دلیل داشتن ماکروفاژ ( سلول‌های  با توان بالای دفاعی) با اضافه شدن به سیستم دفاعی بیمار باعث کمک به سیستم تضعیف شده از جمله بافت ریه می‌شود. 

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا در ادامه گفت: پروسه سلول‌های بنیادی در یک ماه اخیر در کشور در حال انجام است و ۲ همکار پزشک توسط سلول‌های بنیادی بهبود یافتند و ریاست انجمن سلول‌های بنیادی ایران یک ماه پیش اعلام کرد که پروسه سلول‌های بنیادی در درمان بیماران کرونا با درگیری ریوی قابل اجراست، چند مرکز کار را آغاز کرده اند.

وی اظهار داشت: ما فعلا در مرحله کشت سلول بنیادی و آماده سازی سلول برای تزریق  هستیم.

پاینده افزود: این پروسه نیازمند بودجه از طرف مسوولان و خیران می باشد که اگر بودجه تامین شود برای نجات ریه بیماران که دچار عارضه ریوی شده اند می تواند حیات بخش باشد که مورد تایید انجمن سلولهای بنیادی ایران است.

او گفت: در منطقه‌ای که هستیم این ویروس به یک شکل عمل می‌کند، اما ممکن است این ویروس در منطقه ما آسیا با اروپا متفاوت باشد و حالا که در منطقه ما یکسان است ، این آنتی بادی می‌تواند با تقویت سیستم ایمنی تأثیرگذار باشد.

رییس بخش پیوند و مغز استخوان بیمارستان امام رضا اضافه کرد: افراد بهبود یافته در هفته سه تا چهار بعد از ابتلا عاری از ویروس می‌شود و سرشار از آنتی بادی است که این آنتی بادی با دستگاه پلاسما فرزیس از بدن آنها خارج می‌شود.

این فوق تخصص خون و آنکولوژی در ادامه گفت: آنتی بادی خارج شده از بیمار بهبود یافته را با پلاسمای افرادی که در بخش آی سی یو قرار دارند و وضعیت مناسبی ندارند جایگزین می‌شود و سیستم ایمنی بدن با کمک این آنتی بادی به جنگ ویروس می‌رود و وضعیت ریوی را از فاز بحرانی خارج می‌کند.

پاینده بیان داشت: این آزمایش در استان کرمانشاه بر روی چند بیمار تاکنون انجام شده و خوشبختانه شرایط ریوی در حال حاضر طبق نظر گروه درمان رضایت بخش است و انشاله پروژه با درایت بالا ادامه خواهد یافت.

وی اضافه کرد: تزریق آنتی بادی به بیمار بدحال با نظر و انتخاب متخصص بیهوشی و ریه انجام می‌شود و در ادامه تیم درمانی پروسه تزریق را برای بیمار انجام می‌دهند.

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان امام رضا گفت: افرادی که بهبود پیدا کردند به آنتی بادی این افراد نیاز داریم، لذا اعلام کرده ام با شماره تلفن موجود در سایت تماس بگیرند تا با آنها هماهنگی‌های لازم برای دریافت پلاسما انجام شود.

پاینده تصریح کرد: دریافت آنتی بادی فرد بهبود یافته از طریق دستگاه پلاسما فرزیس در کشور قابل  انجام است. 

محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌‌ جمهور ایران - اسپوتنیک ایران
تأثیر کرونا بر فعالیت شاغلان و روند تولید در ایران

اما به نظر می‌رسد استان کرمانشاه اولین استانی باشد که این کار را انجام داده باشد در هر صورت مهم کسب نتیجه و کمک به بیمار است. 

این فوق تخصص خون و آنکولوژی خاطرنشان کرد: ارتباط مستقیم با بیماران نیز تأثیر زیادی در آلودگی دیگران دارد، کادر درمان با توجه به آنکه بیشتر جوان هستند، اما مشاهده می‌کنیم درگیر بیماری می‌شوند، لذا مردم تا جایی که می‌توانند باید پیشگیری‌های لازم را انجام دهند و در خانه بمانند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه پروژه پلاسما درمانی هنوز به شکل رسمی از سوی سازمان انتقال خون ایران تایید و عملیاتی نشده است، گفت: این پروژه در استان کرمانشاه به صورت شخصی و نه به‌ صورت رسمی در حال اجرا است.

دکتر پژمان صالحی فر افزود: اداره کل انتقال خون استان کرمانشاه آمادگی همکاری با اجرای این پروژه را دارد و اکنون در قالب مشاوره با این پروژه همکاری می کنیم.

وی اظهار داشت: اجرای رسمی این پروژه منوط به دستور و ابلاغ سازمان انتقال خون است که تاکنون این ابلاغ صادر نشده است. 

نوع جدید کرونا ویروس در اواخر دسامبر سال گذشته میلادی در شهر ووهان چین گسترش پیدا کرد، مقامات چین از شیوع نوعی از ذات الریه با منشا ناشناخته خبر دادند. دیرتر کارشناسان  به این نتیجه رسیدند که عامل ایجاد کننده آن  یک ویروس جدید است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده نوع جدید کرونا ویروس یک بیماری همه گیر شده است. اکنون با گذشت حدود سه ماه ، میزان شیوع این ویروس در چین کاهش یافته اما به کشورهای دیگر رخنه کرده است. در ایران از مردم خواسته شده است که برای جلوگیری از گسترش این بیماری به مدت دو هفته در خانه بمانند .

تا کنون بیش از 800 هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала