روحانی: افراد مبتلا به کرونا باید خود را از جامعه دور نگاه دارند

© Sputnik / Aleksey Nikolskyi / روحانی: افراد مبتلا به کرونا باید خود را از جامعه دور نگاه دارند
روحانی: افراد مبتلا به کرونا باید خود را از جامعه دور نگاه دارند - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام کرد مقامات این کشور قصد دارند طرحی را به تصویب برسانند که بر اساس آن افراد مبتلا به نوع جدید ویروس کرونا موظف هستند مدت دو هفته خود را از جامعه دور نگاه داشته و با هیچکس تماس نداشته باشند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسن روحانی گفت : طرحی امروز وزارت بهداشت و درمان به جلسه ستاد پیشنهاد داد که براساس آن هرکس که معلوم شد مبتلا به ویروس کرونا شده است موظف است دوهفته خود را از جامعه دور کند و با کسی تماس نداشته باشد. به نوعی خود را یا در خانه یا استراحتگاهی که مشخص شده قرنطینه کند و اگر لازم بود در بیمارستان بستری شود به بیمارستان برود.

رونمایی از نخستین دستگاه سیار تست کرونا در ایران  - اسپوتنیک ایران
رونمایی از نخستین دستگاه سیار تست کرونا در ایران

روحانی گفت: خواهش می‌کنیم که این افراد خود را از خانواده، دوستان جدا کنند. اولین کسانی که در خطر قرار می گیرند اعضای خانواده، دوستان و همسایگان هستند.  

رییس جمهور افزود:  بحث این است که اگر این فرد عمل نکرد و با این که می‌دانست کرونا دارد در جامعه آمد، با او چه برخوردی شود که این طرح را به کمیته اجتماعی و امنیتی واگذار کردیم که امروز بررسی شود و نهایی کنند.  

روحانی ادامه داد: این مساله از مهمترین مسائل ما است که در کشور هر طور که معلوم شد فردی کرونا دارد باید از جامعه جدا شود. همه طرح‌هایی که اجرا  و سخت گیری می‌کنیم برای همین است که فرد کرونایی قاطی دیگران نشود و ویروس به دیگران منتقل نکند.  

وی تاکید کرد: آنهایی که مشخص می‌شود که مبتلا شده اند حتما باید از جامعه جدا شوند تا این که معلوم شود که آنها دوران خود را در فاصله گیری از جامعه گذرانده‌اند. وقتی خوب شدند به جامعه برمی‌گردند. این دوره، دوره طولانی نیست، دوره دو هفته ای است و همه باید رعایت کنیم تا از این مساله عبور کنیم.

بق آخرین آمار از پریروز تا دیروز 2926بیمار جدید مبتلا به کووید19(کرونا) در ایران  شناسایی شدند و در مجموع، تعداد بیماران مبتلا شده به کووید19 در این کشور تا 8 فروردین 1399 به 32332 مورد افزایش یافت خوشبختانه تا دیروز 11133 نفر از بیماران مبتلا به این بیماری، بهبود یافته و ترخیص شده اند. متاسفانه 144 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 جان خود را از دست دادند و تا دیروز تعداد موارد فوتی در ایران به 2378 نفر  رسید .  همچنین اعلام شد 2893 نفر از بیماران نیز در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

نوع جدید کرونا ویروس در اواخر سال گذشته میلادی در شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و  به دنبال آن مقامات چین از شیوع نوعی از ذات الریه با منشا ناشناخته خبر دادند. دیرتر کارشناسان  به این نتیجه رسیدند که عامل ایجاد کننده آن  یک ویروس جدید است. 11 مارس سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده نوع جدید کرونا ویروس یک بیماری همه گیر شده است. اکنون با گذشت چند  ماه شیوع این ویروس در چین کاهش یافته اما ویروس کرونا به کشورهای دیگر راه یافته است. در ایران از مردم خواسته شده است که برای جلوگیری از گسترش این بیماری به مدت دو هفته و بیشتر در خانه بمانند تا این بیماری ریشه کن شود.

این ویروس می‌تواند از طریق قطرات تنفسی از انسان به انسان منتقل شود. دوره نهفتگی این بیماری به طور متوسط حدود 7 روز است و علائم بیماری پس از گذشت این بازه زمانی دربدن فرد مبتلا ظاهر می‌شود. علائم شامل تب، بدن درد، گلو درد، سرفه، درد عضلات، آب ریزش بینی، سر درد است. برخی دچار علائم گوارشی مثل تهوع و اسهال می‌شوند. آنچه باعث نگرانی می‌شود این است که فرد دچار ذات الریه شود.

 

 


نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала