آمریکا : از تلاش برای پی بردن به سرنوشت رابرت لوینسون دست نمی‌کشیم

© AFP 2022 / Mandel Nganآمریکا : از تلاش برای پی بردن به سرنوشت رابرت لوینسون دست نمی‌کشیم
آمریکا : از تلاش برای پی بردن به سرنوشت رابرت لوینسون دست نمی‌کشیم - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) اعلام کرد اگرچه این سازمان معتقد است رابرت لوینسون، مامور سابق اف بی آی در ایران مرده است، از تلاش برای پی بردن به سرنوشت او دست نخواهد کشید.

به گزارش  کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی  در ایمیلی که دیروز برای نیروی تحقیق پلیس فدرال آمریکا فرستاد، نوشت اف‌بی‌آی از کشف آنچه که برای لوینسون افتاده است- کسی که دولت آمریکا معتقد است بعد از ناپدید شدن بیش از یک دهه قبل در داخل زندان ایران مرده است- دست نخواهد کشید.

رئیس پلیس فدرال آمریکا همچنین در این نامه الکترونیکی که نسخه‌ای از آن در اختیار آسوشیتد پرس قرار گرفت، نوشته است وی شخصا با خانواده لوینسون دیدار کرده است.

لوینسون که برای جمع‌آوری اطلاعات به جزیره کیش سفر کرده بود، 13 سال پیش ناپدید شد. مقامات ایرانی با رد ادعا‌های مقامات آمریکایی درباره مردن او در زندان، اعلام کردند او ایران را ترک کرده است. با این حال، مقامات آمریکایی مدعی بودند وی در ایران مفقود شده است و برای دادن اطلاعات درباره او ۲۰ میلیون دلار جایزه تعیین کردند. 

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران
ابراز همدردی وزارت امور خارجه ایران به خاطر فوت رابرت لوینسون

ری مدعی شد: ما توضیح دادیم معتبرترین شواهدی که در طول ۱۳ سال گذشته جمع‌آوری کرده‌ایم به احتمال مرگ باب لوینسون در داخل زندان اشاره دارد. اعلام این خبر برای من دردآور است، اما من معتقدم که ما به خانواده باب مدیون ارائه دقیق و صریح اطلاعاتی هستیم که جمع‌آوری کرده‌ایم.

در این پیامِ رئیس اف‌بی‌آی در مورد «شواهد معتبر» که وی گفت خانواده لوینسون دریافت کرده‌اند، توضیحی داده نشده است.

این نامه الکترونیکی یک روز پس از آن فرستاده شد که خانواده لوینسون به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شدند وی در زندان‌های ایران مرده است.

ری در ایمیل خود همچنین نوشت که اف‌بی‌آی از تلاش برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره وضع اسارت لوینسون دست نخواهد کشید.  او نوشت: اگرچه اف‌بی‌آی معتقد است او مرده است، این به این معنی نیست که از پیدا کردن آنچه که برای باب اتفاق افتاده است، دست خواهد کشید. ما می‌خواهیم با جدیت تلاش کنیم تا شرایط پیرامون ربودن شدن باب و زمان اسارت وی را مشخص کنیم و جواب همه آنچه را که می‌خواهیم و خانواده لوینسون شایسته آن است، بدست بیاوریم.

دیروز عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: اگر برای آمریکا فوت لوینسون قطعی شده است می‌تواند بدون بهره‌برداری سیاسی و تلاش برای سوءاستفاده از عواطف خانواده او این موضوع را اعلام کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала