اقدامات دولت ایران برای مقابله با کرونا و پیامد های آن

© AP Photo / Iranian Presidency Officeاقدامات دولت ایران برای مقابله با کرونا و پیامد های آن
اقدامات دولت ایران برای مقابله با کرونا و پیامد های آن  - اسپوتنیک ایران
Telegram
رییس جمهوری ایران با اشاره به صدمه دیدن برخی بنگاه‌های تولیدی و خدماتی از شیوع بیماری کرونا گفت: تسهیلات ارزان قیمت در اختیار بنگاه‌های تولیدی و خدماتی قرار می‌گیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسن روحانی، روز پنج‌شنبه در نشست کمیته اقتصادی ستاد مقابله با کرونا گفت: نیروهای مسلح، چهار هزار تخت برای بیماران احتمالی آماده کرده که تاکنون استفاده نشده است.

​وی با بیان اینکه تمام تخت‌های بیمارستانی کشور برای مقابله با بیماری کرونا آماده شده است، افزود: از این تخت‌ها هم حدود ۱۳ هزار تخت تاکنون استفاده نشده و ما یک رقم و عدد بسیار بالایی از تخت‌های بیمارستانی و تخت‌های نقاهتگاهی استفاده نشده در اختیار داریم.

رییس جمهوری با تشکر از دست‌اندرکاران وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌های ذیربط تاکید کرد: برنامه ریزی بسیار خوبی در کشور انجام گرفته است و فکر نمی کنم هیچ کشوری شرایط ایران را داشته باشد که با وجود اینکه همه کشورهای دنیا در سخت‌ترین شرایط قرار دارند ما حدود ۲۰ هزار تخت بیمارستانی خالی در اختیار داریم.

روحانی به شرایط سخت و خسته‌کننده روزهای اول شیوع کرونا برای پزشکان و پرستاران اشاره و تصریح کرد: روزهای اولیه روند کار برای پزشکان و پرستاران بسیار خسته‌کننده بود اما با آماده کردن ۱۰ هزار پرستار جدید این مساله را هم حل کردیم و امروز شرایط به گونه‌ای است که پرستاران ما می توانند طبق معمول در بیمارستان‌ها فعالیت خود را ادامه دهند. 

وی گفت: البته این به این معنا نیست که پزشکان و پرستاران ما کاری عادی انجام داده‌اند بلکه آنها از روز اول و امروز کارشان بسیار ارزشمند، فوق العاده، مجاهدانه و فداکارانه بوده و هست که از همه آنها تشکر می کنیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به اعلام مقررات و محدودیت‌های جدید برای فاصله گذاری اجتماعی خاطرنشان کرد: مقررات سخت‌تری هم از امروز برای فاصله‌گذاری اجتماعی اجرا می‌شود که امیدواریم با اجرای این طرح بتوانیم در دو هفته آینده و تا حدود بیستم فروردین از شکسته شدن زنجیره انتقال کرونا در کشور مطمئن شویم.

جزئیات طرح ضدکرونایی جدید در ایران: متخلفان مجازات می شوند  - اسپوتنیک ایران
جزئیات طرح ضدکرونایی جدید در ایران: متخلفان مجازات می شوند

روحانی با اشاره به صدمات شیوع کرونا به بنگاه‌های تولیدی و خدماتی کشور تاکید کرد: علاوه بر آنچه که در زمینه فعالیت‌های بهداشتی و درمانی انجام دادیم، لازم بود در زمینه اقتصادی هم برای معیشت و زندگی مردمی که آسیب دیده‌اند، کاری انجام دهیم و اینها هیچ کدام فدای یکدیگر نخواهند شد.

وی گفت: در بخش بهداشت و درمان، کارمان را به سرانجام خواهیم رساند و در بخش اقتصادی هم در حد توانمان فعالیت خود را انجام خواهیم داد تا این سختی‌ها برای مردم تا حد ممکن آسان شود.

رییس‌جمهوری به تصمیمات قبلی دولت و ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا برای بهبود وضعیت اقتصادی افراد و بنگاه‌های صدمه دیده از شیوع این ویروس اشاره کرد و گفت: برای بهبود افراد و بنگاه‌های صدمه دیده امروز تصمیماتی اتخاذ کردیم که علاوه بر تصمیمات قبلی در اواخر سال گذشته است.

وی افزود: در سال گذشته، بسته ای برای بهبود شرایط ۴ میلیون نفر و همچنین بسته معیشتی دیگری برای سه میلیون نفر برنامه‌ریزی کردیم که اولین آن هم در هفته آخر اسفند انجام شد و بسته‌های بعدی آن هم اجرا می‌شود و ادامه پیدا می‌کند و رقمی در حدود ۶ هزار میلیارد تومان هم اعتباری است که برای تحقق آن اختصاص داده‌ایم.

رییس ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: اولین تصمیم امروز این ستاد این بود که کسب و کارهای صدمه دیده، مشروط به اینکه کارگری را اخراج نکرده باشند و اخراج نکنند، تسهیلات ارزان‌قیمتی را بر اساس برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت رفاه، دریافت کنند.

روحانی تصریح کرد: هفتاد و پنج هزار میلیارد تومان برای این کار مد نظر قرار دادیم که بانک مرکزی با همکاری بانک ها آن را عملیاتی خواهند کرد.

وی، نرخ ترجیحی تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای بنگاه‌های خدماتی و تولیدی صدمه دیده از کرونا را ۱۲ درصد با مدت زمان پرداخت ۲ ساله اعلام کرد.

رییس جمهوری تاکید کرد: در مواردی هم لازم است که از صندوق بیمه بیکاری استفاده کنیم که برای این کار هم رقم حدود پنج هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

روحانی با بیان اینکه هدف از اختصاص این رقم به صندوق بیمه بیکاری تامین هزینه‌های بیمه برای سه ماه پیش رو است، گفت: امیداریم که در ماه فروردین و اردیبهشت از این شرایط عبور کنیم و شرایط عادی شود.

رییس جمهوری گفت: حدود ۵ هزار میلیارد تومان برای تامین بیمه بیکاری در سه ماه پیش رو در نظر گرفته‌ایم. بخش بهداشت و درمان کشور هم به بودجه بیشتری نیاز دارد که مجموع آن به همراه رقمی که برای بیمه بیکاری نیاز داریم، مبلغی حدود یک میلیارد دلار است.

وی ادامه داد: برای برداشت این مبلغ از صندوق توسعه ملی، امروز نامه‌ای به مقام معظم رهبری ارسال کرده‌ایم که امیدواریم با آن موافقت کنند تا مبلغ یک میلیارد دلار را از این صندوق برداشت کنیم. برای تجهیز بیمارستان‌ها و تامین هزینه بهداشت و درمان به این بودجه نیاز داریم.

روحانی تاکید کرد: مردم بدانند که دولت هم به سلامت آنها و هم به چرخش تولید و اقتصاد کشور توجه می کند. ذخایر کشور به اندازه‌ای است که نیازهای اساسی مردم تامین شود. در این زمینه شرایط ما از بسیاری از کشورهای جهان بهتر است، با وجود اینکه ما در فشار تحریم بودیم. کشورهای دیگر نه تنها در تحریم نیستند بلکه اتحادیه‌هایی دارند و منابع فراوانی در اختیار دارند. خوشبختانه کشور ما با آبرو در این مسیر پیش رفته است.

امروز دکتر کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد: از ظهر دیروز تا امروز و براساس یافته های آزمایشگاهی، 2389 مورد جدید ابتلا به "کووید-19" در کشور شناسایی شده و با این حساب، مجموع بیماران مبتلا به این بیماری تا امروز 7 فروردین 1398 به 29406 نفر رسیده است؛ خوشبختانه تاکنون 10457 نفر از مبتلایان به این بیماری بهبود یافته و ترخیص شده اند.

متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 157 نفر از بیماران "کووید-19" جان خود را از دست دادند و در مجموع، شمار درگذشتگان بر اثر این بیماری به 2234 نفر افزایش یافت مشارکت مردم در طرح غربالگری کرونا از مرز 50 میلیون نفر گذشت و به حدود 50 میلیون و 821 هزار نفر تا ظهر امروز رسید؛ همنین مردم برای آگاهی از وضعیت سلامتی خود حتما به سامانه salamat.gov.ir مراجعه کنند؛ حدود 2746 نفر از بیماران، دچار مورد شدید ابتلا به این بیماری هستند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала