وزارت بهداشت: سیر ابتلا به کرونا در ایران صعودی می شود

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران  - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان داشت که طرحی با عنوان فاصله گذاری اجتماعی آماده شده است و قرار است به ریاست جمهوری تحویل داده شود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، سعید نمکی در خصوص آخرین وضعیت کنترل و مبارزه با ویروس کرونا در ایران گفت: البته فاصله گذاری اجتماعی به معنی قرنطینه سخت و بستن همه جا نخواهد بود و چنین اتفاقی هرگز در ایران نمی‌افتد. تلاش ما این است که همه مراکزی که مربوط به خدمات عمومی و مایحتاج مردم است دچار وقفه نشود، اما مجبوریم برخی رفت و آمدها و محل‌های تجمع را کنترل کنیم.

وزیر بهداشت درباره آخرین آمارهای طرح غربالگری و بیماریابی کرونا خاطر نشان کرد: طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا به عنوان یک طرح موفق و الگوی جهانی جای خود را باز کرده و همراهی مردم با این طرح بسیار بالا بوده است. تاکنون ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در این طرح غربالگری شده‌اند و ۵۴۷ هزار نفر علائم داشتند که ۷۴ هزار نفر به مراکز بهداشتی و درمانی ارجاع شده و ۸ هزار نفر به بیمارستان‌ها ارجاع شده و ۳ هزار نفر واجد شرایط نگهداری یا دریافت درمان‌های ویژه بودند.

نمکی افزود: از امروز به بعد با توجه به آزمایش‌هایی که در روزهای گذشته در بیماران غربالگری شده اتفاق افتاده، سیر صعودی در موارد ابتلا خواهیم داشت؛ این به معنی بدتر شدن وضعیت نیست. کشور در شرایط مناسب‌تری نسبت به هفته‌های قبل است. زیرا هم تعداد مرگ‌ها نسبت به ابتلا کمتر شده و هم طرح غربالگری باعث شده بار مراجعه به بیمارستان‌ها کم شود. از طرفی افراد زودتر تشخیص داده شده و زنجیره انتقال ویروس قطع می‌شود.

وی در ادامه توضیح داد: این آمارها نشان می‌دهد به صورت فعال به دنبال موارد ابتلا هستیم. در همه دنیا وقتی بیماریابی افزایش پیدا کند، گزارش بیماری هم افزایش خواهد یافت. بنابراین نتایج غربالگری به ما نمونه‌های جدید را معرفی کرده و آمارها شیب ملایم افزایشی خواهد داشت، اما این به معنی بدتر شدن وضعیت کرونا در کشور نیست؛ بلکه به معنی بیماریابی فعال است. از طرفی از مردم می‌خواهیم که ماندن در منزل را جدی گرفته و با وزارت بهداشت همکاری بیشتری انجام دهند.

دیروز در استان گلستان تعداد تخت‌های خالی ۲۰۰ مورد گزارش شده بود و تعداد تخت‌های خالی در گیلان تا دیروز ۳۰ درصد بود و امروز به ۴۰ درصد رسیده است. این نشان می‌دهد که همکاری مردم می‌تواند موثر باشد.

تاکنون ۲۳ هزار و ۴۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده، ۱۸۱۲ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و ۸۳۷۶ نفر نیز بهبود یافته‌اند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала