تعداد امضاها زیر تومار درخواست لغو ‌تحریم‌های آمریکا علیه ایران رو به افزایش است

© Sputnik / Alexey Filippov /  مراجعه به بانک تصاویر تعداد امضاها زیر تومار درخواست لغو ‌تحریم‌های آمریکا علیه ایران رو به افزایش است
تعداد امضاها زیر تومار درخواست لغو ‌تحریم‌های آمریکا علیه ایران رو به افزایش است - اسپوتنیک ایران
Telegram
تومار درخواست از آمریکا برای لغو فوری تحریم‌ها که سد راه مقابله با بیماری کرونا در ایران شده است از مرز یک هزار امضاء گذشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، در این تومار الکترونیکی که توسط فردی به نام «اچ ام بورگس» روی تارنمای پارلمان بریتانیا  ایجاد شده،  امضاء کنندگان تاکید کرده‌اند که لغو تحریم‌ها در این شرایط اقدامی انسانی به‌شمار می‌رود. 

براساس آخرین آمار منتشر شده تا زمان مخابره این خبر یک هزار و ۱۸۷ نفر تومار یاد شده را امضاء کرد و آمار آن به سرعت رو به افزایش است.

ظریف: دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی در نوروز افتخار می‌کند - اسپوتنیک ایران
ظریف: دولت آمریکا به کشتن شهروندان ایرانی در نوروز افتخار می‌کند

طبق رویه‌های سیاسی، اگر شمار امضاهای یک تومار از ۱۰ هزار نفر بیشتر شود دولت بریتانیا  بایستی به آن پاسخ گوید و اگر از ۱۰۰ هزار نفر فراتر برود، درخواست مطرح‌ شده در نشست مجلس عوام به بحث گذاشته خواهد شد.  

حمید بعیدی نژاد با انتشار پیامی در توییتر در این رابطه نوشت:‌ پارلمان بریتانیا  با ثبت «دادخواستی»، از دولت آمریکا تقاضا نموده است که فوراً تحریم‌های خود علیه ایران را در دوره ی بیماری کرونا لغو کند. 

وی افزود: اتباع و اقامت کنندگان بریتانیا می‌توانند این درخواست را امضا کنند.

وزارت تجارت آمریکا همزمان با گسترش شیوع کرونا در جهان و ایران ۲۴ فرد حقیقی و حقوقی از جمله مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران را به بهانه آنچه همکاری در فعالیت هسته‌ای ایران و پاکستان خوانده است، در فهرست اشخاص تحریم شده قرار داد.

این وزارت‌خانه تاکید کرده است هرگونه تعامل با این افراد به مجوزهای اضافی‌تری نیاز دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا  در مخالفت ضمنی با تحریم‌های آمریکا تاکید کرد که لندن به «حمایت از تلاش های جهانی » برای مبارزه با کرونا در ایران و سراسر جهان ادامه می دهد.

این سخنگو که طبق رویه‌های مرسوم سیاسی در بریتانیا  خواست نامش فاش نشود، روز پنجشنبه در پاسخ به سوال مکتوب خبرنگار ایرنا افزود: ما به حمایت از تلاش‌های جهانی برای مقابله با شیوع کوید۱۹ هم در ایران و هم در سراسر جهان ادامه می‌دهیم.

نشریه گاردین نیز روز چهارشنبه (۲۸ اسفند ۱۳۹۸) در گزارشی از تلاش پشت پرده دولت بریتانیا  برای کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران در بحبوحه شیوع ویروس کرونا خبر داد.

این نشریه بریتانیایی افزود، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ادعا می‌کند که مواد دارویی از طریق سازوکار مالی سوئیس قابل دسترسی است اما مقام‌های دولت بریتانیا  نگران هستند که این فرایند به حدی پیچیده و مشروط باشد که در عمل ناکارآمد است.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده تاکنون ۱۹ هزار و ۶۴۴ نفر در ایران به کرونا مبتلا شده و یک هزار و ۴۳۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала