واکنش مقامات عراق به حمله به پایگاه «التاجی» بغداد

© AP Photo / Hadi Mizbanواکنش مقامات عراق به حمله به پایگاه «التاجی» بغداد
واکنش مقامات عراق به حمله به پایگاه «التاجی» بغداد  - اسپوتنیک ایران
اشتراک
نخست‌وزیر پیشبرد امور عراق، رئیس پارلمان و رئیس جمهور عراق ضمن محکوم کردن حمله موشکی شب گذشته به پایگاه «التاجی» بغداد، تاکید کردند که چنین حملاتی، صرفا اوضاع در عراق را پیچیده‌تر می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله به پایگاه نظامی «التاجی» بغداد را که محل استقرار نیروهای آمریکایی، انگلیسی و سایر نیروهای ائتلاف بین‌الملل موسوم به ضد داعش است و طی  آن دو نظامی آمریکایی و یک نظامی انگلیسی کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند، برعهده نگرفته است.

به نوشته پایگاه خبری «الاخباریه»، فرماندهی عملیات مشترک عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد که «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر پیشبرد امور عراق، ضمن هشدار درباره پیامدهای حمله به نیروهای ائتلاف، خواستار تحقیق درباره این مسئله و شناسایی هویت مهاجمان شد.

حمله به گروه های مقاومت توسط ائتلاف آمریکایی صورت گرفت - اسپوتنیک ایران
حمله به گروه های مقاومت توسط ائتلاف آمریکایی صورت گرفت

فرماندهی عملیات مشترک عراق از شهروندان عراقی خواست تا هرگونه اطلاعاتی که درباره عاملان این حمله دارند، ارائه کنند.

این فرماندهی در ادامه تاکید کرد که تدابیر قاطعی اتخاذ کرده و با هرگونه حمله به اردوگاه‌ها و پایگاه‌های نظامی مقابله خواهد کرد.

در این بیانیه با اشاره به اینکه نیروهای ائتلاف با موافقت دولت عراق در این کشور حضور دارند و وظیفه آنها نیز آموزش نیروهای این کشور و مبارزه با گروه تروریستی داعش است، آمده است: تصمیم دولت و پارلمان عراق مبنی بر عقب‌نشینی نیروهای خارجی، به صورت رسمی به ائتلاف ابلاغ شده و مذاکراتی جدی در این زمینه در جریان است و چنین اقداماتی تنها مانع از تلاش‌های جاری می‌شود و اوضاع را در کشور پیچیده می‌کند.

به نوشته پایگاه خبری «السومریه»، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق نیز به این حمله واکنش نشان داد و از نخست‌وزیر پیشبرد امور خواست تا تصمیماتی قاطع برای حمایت از پایگا‌های نظامی که نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند، اتخاذ کند.

علاوه بر این  برهم صالح،رئیس جمهور عراق امروز (پنج‌شنبه)، حمله به پایگاه التاجی را محکوم کرد و خواستار تحقیق درباره عوامل این حمله شد.

ریاست‌جمهوری عراق طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «السومریه» منتشر شد، ضمن محکوم کردن این حمله، تاکید کرد که نیروهای ائتلاف بین‌المللی در چارچوب مبارزه با تروریسم و به دعوت دولت عراق در این کشور حضور دارند. لذا چنین حمله‌ای عراق و امنیت آن را هدف قرار داده است و ما خواستار تحقیقات کامل درباره عوامل پشت پرده آن و پیگرد عناصر مسئول این حمله هستیم.

وی در ادامه از تمامی طرف‌ها خواست با خویشتن‌دار و حفظ آرامش موجب شوند تا دولت عراق به وظیفه خود در قبال امنیت و حفظ حاکمیت کشور، عمل کند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала