سفیر ایران در آژانس اتمی: مشکل زمانی ایجاد می‌شود که موضوعات فنی، سیاسی شوند

© AP Photo / Ebrahim Norouzi نیروگاه اتمی بوشهر
 نیروگاه اتمی بوشهر - اسپوتنیک ایران
Telegram
اظهارنظرهای گمراه کننده درباره نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر مورد انتقاد قرار گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «تسنیم»، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین، اظهارنظرهای گمراه کننده درباره نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر را به باد انتقاد گرفت.

کاظم غریب آبادی طی سخنانی در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت:« مسئولیت ایمنی هسته ای بر عهده دولت عضو است. همچنین، آژانس نقش محوری در هماهنگی تلاش های بین المللی و ارائه تجربه و تخصص خود و نیز ارائه مشورت جهت ارتقا و تقویت ایمنی هسته ای در سطح جهانی دارد. در همین رابطه، توسعه منابع انسانی و تقویت ظرفیت ها بایستی به عنوان یک نکته کلیدی در ایمنی، بهره وری، و ثبات هرگونه برنامه هسته ای تلقی گردد. در همین رابطه، چنین کمکی نبایستی مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت از جمله در رابطه با دسترسی همگان به اطلاعات و منابع لازم برای عملکرد ایمن تاسیسات مرتبط هسته ای قرار گیرد.

نیروگاه بوشهر اولین نیروگاه هسته ای عملیاتی در ایران می باشد که توسط یکی از معروف ترین شرکت های جهان یعنی «اتم استروی اکسپورت» روسیه ساخته شده است. در این نیروگاه، امن ترین رآکتورهای تحت فشار در نوع خود استفاده می شود و به خاطر اینکه ترکیب هماهنگی از برنامه های روسی و آلمانی دارد، ایمنی آن در جهان شاخص می باشد.

از منظر معیارهای ایمنی هسته ای، سه سطح نظارت در نیروگاه برق بوشهر برقرار می باشد: نخست، نظارت مستقیم که توسط پیمانکار اصلی اجرا می گردد و شامل یکی از بالاترین سطح ملزومات ایمنی در نوع خود می باشد؛ دوم، نظارت سازمان نظارت ایمنی هسته ای ایران، و سوم، استفاده از کمک فنی آژانس در چارچوب پروژه های گسترده همکاری فنی.

به عقیده مسکو، تهران به ماندن در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای علاقمند است - اسپوتنیک ایران
به عقیده مسکو، تهران به ماندن در پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای علاقمند است

در فوریه و مارس 2020، آژانس یک ماموریت «سرویس بازبینی مقرراتی یکپارچه» را انجام داد که راضی کننده ارزیابی شد. اعضای هیات اعزامی به این جمع بندی رسیدند که نظام ایمنی هسته ای ایران صلاحیت، ظرفیت و توانایی کافی را برای نظارت بر فعالیت های برق هسته ای دارد.

ایران و اتحادیه اروپا در حال همکاری بر اساس پیوست سوم برجام برای ایجاد یک مرکز ایمنی هسته ای در ایران می باشند. به‌علاوه، از سال 2017 و با همکاری اتحادیه اروپا، نظام ایمنی هسته ای ایران همراه با شرکت بهره بردار در حال انجام یک تست فشار دیگر در نیروگاه می باشند. از طرف دیگر، نظام ایمنی ایران همچنین در حال به روز رسانی مقررات ایمنی هسته ای با پشتیبانی دپارتمان همکاری های فنی آژانس و اتحادیه اروپا می باشد.

از آنجا که نماینده عربستان سعودی بر مبنای ملاحظات سیاسی در مورد ایمنی نیروگاه بوشهر، ادعاهایی را مطرح کرد، باید گفت عربستان سعودی به عنوان یک تازه وارد، در حال توسعه و اجرای یک برنامه هسته ای غیر شفاف و همچنین اتمام ساخت اولین رآکتور تحقیقاتی خود می باشد که به زودی آماده بارگذاری سوخت هسته ای می شود. بایستی تاکید شود که مسئولیت اصلی در حوزه ایمنی هسته ای با دولت عضو می باشد و این یک کالای وارداتی نیست.آنچه که در رابطه با نیروگاه برق هسته ای بوشهر توسط این کشور گفته شد، با واقعیت فاصله بسیار زیادی داشته و گمراه کننده می باشد. مشکل زمانی ایجاد می شود که موضوعات فنی، سیاسی می شوند».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала