آیا ویروس کرونا روی لباس زنده می ماند؟

© Sputnik / Anton Bystrov /  مراجعه به بانک تصاویر آیا ویروس کرونا روی لباس زنده می ماند؟
آیا ویروس کرونا روی لباس زنده می ماند؟
 - اسپوتنیک ایران
Telegram
لباس هایی که بیرون از خانه می پوشیم به خاطر تماس با سطوح مختلف، ممکن است محل تجمع ویروس کرونای جدید باشند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران راهنمایی را منتشر کرد که در آن توضیح می دهد «لباس‌هایی که بیرون از منزل می پوشیم را کجا و چگونه در برابر ویروس کرونا نگهداری کنیم».

در این راهنما ذکر شده است:‌« با جهانی شدن ابتلا به ویروس کرونا، از جمله سوالات و ابهاماتی که در ذهن همه وجود دارد، نحوه‌ نگهداری و یا نظافت لباس‌هایی است که در خارج از منزل آن‌ها را می‌پوشیم. بر اساس شواهد، ویروس کرونا می‌تواند روی سطوحی مانند لباس (بطور کلی پارچه) بماند و از آن منتقل شود. توصیه‌ها بیشتر درباره‌ رعایت بهداشت دست‌ها و جلوگیری از تماس نزدیک با افراد بیمار است و کمتر به نحوه‌ نظافت لباس‌ها توجه شده است.

بر اساس اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، اسپری کردن مواد الکلی بر روی لباس‌ها توصیه نمی‌شود و لزومی به انجام این کار نیست. همچنین، استفاده از سشوار برای از بین بردن ویروس روی لباس‌ها بی‌تأثیر است.

کرونا در ایران - اسپوتنیک ایران
تحریم های ایران به خاطر کرونا باید لغو شود

طبق مطالعات انجام شده، نیازی به شست وشوی روزانه‌ لباس‌ها هم نیست. در صورت مواجهه با شخصی که علائم شبیه به بیماری کرونا دارد، یا در صورت سفر به مناطق پرخطر مانند بیمارستان‌ها، شهرهای پرخطر و نظیر آن و یا مشاهده هرگونه خون و دیگر ترشحات بر روی لباس توصیه می‌شود که لباس ها با آب گرم شسته و در نور آفتاب یا بر روی شوفاژ خشک شوند. در کل، رعایت عدم تماس با اشخاص و سطوح آلوده، مهم‌ترین نکته‌ای است که باید رعایت شود.

برای لباس‌های روزانه و رفت و آمدهای معمول، نیازی به شست و شوی روزانه لباس‌ها نیست، ولی توصیه می‌شود لباس‌ها در کمد و یا فضایی جداگانه نزدیک در منزل نگهداری شوند.

در عین حال مهم ترین توصیه هایی که باید رعایت شود، شست وشوی دست‌ها و استفاده از دستکش، پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه و عدم تماس با افراد و سطوح است. 

در زمان ورود به خانه، دستکش و ماسک خود را به نزدیک‌ترین سطل زباله در بسته انداخته و سپس دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید و سپس لباس‌های خود را دربیاورید و در کمد یا فضایی جداگانه قرار دهید و پس از تعویض لباس‌ها مجددا دست‌های خود را با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه شست وشو دهید.»

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала