تحقیقات دانشمندان چینی درباره جهش های ژنتیکی ویروس کرونا

© Photo / Public domain / CDC/ Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAMدانشمندان: کرونا شاید از هشت سال پیش به انسان منتقل شده باشد
دانشمندان: کرونا شاید از هشت سال پیش به انسان منتقل شده باشد - اسپوتنیک ایران
Telegram
گروهی از دانشمندان چین در جریان یک مطالعه علمی به این نتیجه رسیدند که ویروس کرونا از آغاز شیوع تا کنون چندین جهش ژنتیکی را پشت سر گذاشته و تغییر شکل پیدا کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، گروهی از دانشمندان چینی در مقاله‌ای که در مجله National Science Review منتشر شده، اعلام کردند  از آغاز شیوع بیماری ناشی از کرونا ویروس در چین، تا کنون حدود 150 تغییر در شکل این ویروس رخ داده است.

دانشمندان 103 ژنوم قابل دسترس در ویروس(SARS-CoV-2 (Covid-19 را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و حدود 149 جهش ژنتیکی را در آن پیدا نمودند که اکثر این تغییرات در همین اواخر رخ داده است.

این مطالعه نشان داده که ویروس کرونا در حال حاضر به دو گروه تقسیم شده که رایج ترین آن (70 در صد) از نوع L  و 30 در صد دیگر از نوع S می‌باشند.

دانشمندان خاطرنشان می سازند که گروه L در مراحل اوليه شیوع بیماری در شهر ووهان  چین شایع تر بود، اما از آغاز ماه ژانویه میزان آن کاهش یافت.

اعلام میزان خطر مرگبار ویروس کرونا  - اسپوتنیک ایران
اعلام میزان خطر مرگبار ویروس کرونا

به گفته دانشمندان چینی، مداخله انسان فشارهای شدیدی بر این گروه از ویروس‌ها  وارد کرده ما با این حال ممکن است  اکنون این ویروس سریعتر و تهاجمی‌‌تر از گذشته گسترش یابد.

از جانب دیگر، شیوع مقایسه ای گروه نوع S این ویروس که از نظر تکاملی قدیمی‌تر و کمتر تهاجمی است، احتمالاً به دلیل فشار انتخابی ضعیف تر افزایش یافته است.

محققان، در عین حال متذکر می شوند که داده های مورد بررسی آنها هنوز بسیار محدود است، بنابراین برای تجزیه و تحلیل بیشتر و درک بهتر، به داده های ژنومی و اپیدمیولوژیک بیشتر و همچنین اطلاعات موجود در مورد علائم بالینی بیماران مبتلا به SARS-CoV-2 نیاز دارند.

نوع جدید ویروس کرونا با نام علمی «کووید-19» از دی ماه گذشته در ووهان چین شیوع یافت و از آن  زمان تاکنون به بیش از 70 کشور جهان سرایت کرده  و شیوع آن هنوز متوقف نشده است.

شمار کل مبتلایان به این بیماری تا کنون به مرز 90 هزار نفر رسیده است. چین، کره جنوبی، ایران و ایتالیا در راس رتبه بندی میزان شیوع این بیماری قرار گرفته اند. بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت ایران تاکنون بیش از دو هزار و نهصد نفر از ایرانیان به این بیماری مبتلا شده اند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала