گزارش و تحلیل

اندک اندک جمع عین الاسد می رسد

© AP Photo / Qassim Abdul-Zahraاندک اندک جمع عین الاسد می رسد
اندک اندک جمع عین الاسد می رسد - اسپوتنیک ایران
Telegram
حدود 18 ساعت طول کشید تا رییس جمهوری آمریکا بتواند خود را پس از حمله ایران به پایگاه های آمریکایی در عراق جمع و جور کند و کارگردانان سیاسی آمریکا یک سناریو تهیه کنند که چه بگوید و چه بکند.

اسپوتنیک - در نهایت کارگردانان تشخیص دادند آقای ترامپ جلوی دوربین ها بیاید و فیلمی را بازی کند که بر اساس آن وانمود کند همه چیز هماهنگ شده بود و آمریکایی ها از عملیات مطلع بودند و همه سرباز های خود را از پایگاه خارج کرده بودند.

تعداد مجروحان حمله موشکی سپاه به پایگاه آمریکا به 64 نفر رسید . آیا این رقم قطعی است؟ - اسپوتنیک ایران
تعداد مجروحان حمله موشکی سپاه به 64 نفر رسید. آیا این رقم قطعی است؟

آقای ترامپ با همان اطمینان و شگرد دروغ گویی همیشه گی اش جلوی دوربین ها ظاهر شد و ادعا کرد هیچ سرباز آمریکایی حتی زخمی هم نشده و همه در امنیت کامل به سر می برند.

همان وقت خبرگزاری فارس خبری را مبنی بر کشته و زخمی شدن ده ها سرباز آمریکایی در این عملیات منتشر کرد که رسانه های وابسته به آمریکا و متحدین آن با یک پاتک رسانه ای تلاش کردند این خبر را عقیم کنند.

سپس هم خزانه داری آمریکا سایت این خبرگزاری را بست تا صدای رسانه های مخالف آمریکا به جایی نرسد.

همچنین جسته گریخته برخی اخبار در مورد اینکه تعداد زیادی هلیکوپتر آمریکایی از پایگاه عین الاسد سربازهای آمریکایی را به اسراییل و کویت منتقل کردند منتشر شد که باز هم آمریکایی ها موفق شدند با راه اندازی یک فضاسازی رسانه ای کارگردانی شده همه این اخبار را کمرنگ کنند.

حتی برخی از رسانه های داخلی ایران هم در جو آمریکایی ایجاد شده گیر کردند و با موج سناریوی آمریکایی حرکت کردند.

مخصوصا که همزمان ماجرای سقوط هواپیمای اوکراینی پیش آمد و باید اذعان کرد که آمریکایی ها بخوبی توانستند از این ماجرا بهره برداری معکوس کنند و فضای رسانه ای ایران را نیز به گونه ای مدیریت کنند که به جای پرداختن به عظمت کار سپاه پاسداران در کوبیدن پایگاه آمریکایی ها به ماجرای هواپیمای اوکراینی بپردازند.

انصافا باید در این ماجرا به آمریکایی ها امتیاز داد چون کارگردانانشان به خوبی توانستند ناکامی نظامی هایشان را لا پوشانی کنند در حالی که رسانه های ایرانی به دلیل ضعف شدید در کارگردانی جنگ رسانه ای نتوانستند از اقدام نظامی کشورشان دفاع کنند.

به هر صورت در همان زمان هم در اسپوتنیک مقاله ای نوشتم و پیش بینی کردم که پس از مدتی آمریکایی ها مجبور خواهند بود به صورت قطره چکانی نتیجه آسیب سربازان خود را منتشر کنند و احتمالا اعلام خواهند کرد که مثلا جایی هواپیمایی سقوط کرده و تعدادی از این سربازان در آنجا کشته شده اند.

لاریجانی: حمله به عین ‌الاسد ایران را تا سالها از حمله نظامی مصون کرد - اسپوتنیک ایران
لاریجانی: حمله به عین ‌الاسد ایران را تا سالها از حمله نظامی مصون کرد

به هر صورت آنچه مشخص است این است که حمله ایران بر علیه مواضع آمریکایی ها بسیار غافلگیر کننده بود و تعداد زخمی و کشته های آمریکایی در این عملیات بسیار زیاد بود ولی خوب چون اعلام یکجای این تعداد می توانست تاثیر منفی ای بر موقعیت سیاسی آقای ترامپ در داخل آمریکا داشت و می توانست منجر به سرنگونی اش شود کارگردانان آمریکایی تشخیص دادند به ماجرا را به صورت دیگری منتشر کنند.

به هر صورت اینکه یک تصمیم اشتباه ترامپ منجر به کشته و زخمی شدن صدها نظامی آمریکایی شود قطعا برای مردم آمریکا قابل هضم نیست و حتی آنهایی که حامی پر و پا قرص ترامپ هستند نمی توانند بپذیرد چگونه منتخب آنها می تواند تصمیمی آنقدر احمقانه بگیرد که جان هزاران آمریکایی را به خطر بیاندازد، چون از این پس فقط سرباز های آمریکایی از این پس در منطقه در خطر نیستند بلکه همه آمریکایی ها در منطقه در خطر هستند.

فعلا مسئولین آمریکایی تلاش دارند فضای روانی داخل آمریکا را با اعلام قطره چکانی تعداد زخمی ها مدیریت کنند و مشخص است اگر مطمئن شوند که توان مدیریت فضای داخلی را دارند آنوقت تعداد کشته ها را به بهانه های مختلف منتشر خواهند کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала