گامی دیگر در جهت استقرار اس-400 در عراق

© Sputnik / Aleksey Danichev /  مراجعه به بانک تصاویر گامی دیگر در جهت استقرار اس-400 در عراق
گامی دیگر در جهت استقرار اس-400 در عراق - اسپوتنیک ایران
Telegram
منابع عراقی از موافقت مقامات روسیه برای فروش اس-400 به این کشور خبر دادند.

به گزارش اسپوتنیک، کریم علیوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق درباره نتایج سفر اخیر فالح الفیاض، مشاور امنیت ملی این کشور به روسیه گفت: روسیه موافقت کرده است سامانه پدافندی اس-400 را به عراق بفروشد و این مسئله در سفر الفیاض به مسکو حاصل شده است.

خبرگزاری «العهد» به نقل از علیوی گزارش داد که این تحرکات، پس از ناامیدی عراق از ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا و «وعده‌های دروغین تجهیز تسلیحاتی ارتش عراق توسط آمریکا» صورت گرفته است. وی تصریح کرد که وعده‌های آمریکا برای تجهیز تسلیحاتی ارتش عراق از سال 2003 تا کنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است.

امکان استقرار سامانه دفاعی اس-400 در عراق وجود خواهد داشت - اسپوتنیک ایران
امکان استقرار سامانه دفاعی اس-400 در عراق وجود خواهد داشت

این نماینده عراقی خاطر نشان کرد: «دولت و کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق، به دروغ بودن ادعاهای آمریکا درباره تجهیز تسلیحاتی و مدرن‌سازی توانمندی ارتش عراق پی برد».

علیوی در ادامه گفت که پس از این مسئله بود که عراق به این نتیجه رسید باید برای به دست آوردن سلاح پیشرفته به ویژه سلاح دفاعی از جمله اس-400، باید با روسیه وارد مذاکره شود. وی خاطر نشان کرد، الفیاض مأمور شد که به روسیه برود و مذاکرات خرید اس-400 و سایر سلاحها را کلید بزند و توانست موافقت سران روس را برای خرید این سامانه به دست آورد.

ابتدای سپتامبر گذشته الفیاض برای دیدار با مسئولان روس، عازم مسکو شد و در جریان این سفر، با «نیکولای پاتروشف» دبیر شورای امنیت ملی روسیه و شماری از مسئولان نظامی دیدار کرد.

پیشتر کریم علیوی، عضو کمیته امنیتی و دفاعی پارلمان عراق گفته بود "ما در حال گفتگو با روسیه در مورد سامانه های موشکی اس-400 هستیم، اما هنوز قراردادی را امضا نکرده ایم. عراق باید این موشک ها را بدست بیاورد، مخصوصا از آنجاییکه آمریکایی ها بارها ما را ناامید کرده اند" زیرا به گفته این نماینده مجلس، آنها برای دستیابی به سلاح های لازم به عراق کمک نکردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала