شکایت 23 نماینده مجلس از ظریف به قوه قضاییه

© Sputnik / Sergey Guneev /  /  مراجعه به بانک تصاویر شکایت 23 نماینده مجلس از ظریف به قوه قضاییه
شکایت 23 نماینده مجلس از ظریف به قوه قضاییه - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک نماینده مجلس اطلاع داد که 23 نفر از نمایندگان از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه به قوه قضاییه شکایت کرده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: در راستای استیضاح وزیر امورخارجه به دلیل اظهارات بر خلاف امنیت ملی ایشان، بر اساس ماده ۲۳۴ آئین نامه داخلی مجلس ۲۳ نماینده از ظریف به قوه قضائیه شکایت کردند.

نماینده مردم کرمان در مجلس اظهارات وزیر امورخارجه را ناقض منافع ملی خواند و خاطر نشان کرد: مردم کرمان هنوز لباس عزا بر تن دارند و داغدار سید الشهدای خط مقاومت هستند، آقای ظریف در این شرایط نباید بر خلاف امنیت ملی خواستار مذاکره با آمریکا شود.

وی افزود: این شکایت اولین گام برای استیضاح وزیر امور خارجه است.

ساختمان وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران
بیانیه وزارت خارجه ایران در خصوص اظهارات ظریف

متن کامل شکایت ۲۳ نماینده از وزیر امور خارجه به قوه قضائیه به این شرح است:

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام

احتراماً، همان‌گونه که مستحضرید آقای دکتر ظریف، وزیر محترم امور خارجه در مصاحبه با نشریه اشپیگل آلمان، موضوع امکان مذاکره با آمریکا را پس از دستور مستقیم رئیس‌جمهور آمریکا در ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را علی‌رغم اطلاع ایشان از مواضع صریح نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مخالفت شدید در مذاکره با دولت خبیث و آدم‌کش و تروریست‌های آمریکا را مطرح نموده که با تأسف و پاسخ گستاخانه رئیس‌جمهور آمریکا در تحقیر مردم پرافتخار ایران منجر گردید. با عنایت به اظهارنظر خلاف منافع ملی کشور در تضعیف نظام مقدس جمهوری اسلامی، اینجانبان بر اساس تکالیف قانونی و شرعی خویش درخواست «اعمال ماده ۲۳۴ آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی موضوع این اظهارات مغایر با منافع ملی» در خصوص وزیر امور خارجه را داریم. امید است دستور تسریع در خصوص اجرای ماده ۲۳۴ انجام گردد.

لازم به یادآوریست، ماده ۲۳۴- هرگاه حداقل ده‌نفر از نمایندگان و یا هرکدام از کمیسیون ها، عدم رعایت شؤونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور و یا وزیر و یا مسئولین دستگاه‌های زیرمجموعه آنان را اعلام نمایند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون ذی‌ربط ارجاع می‌گردد.

کمیسیون حداکثر ظرف مدت ده‌روز موضوع را رسیدگی و درصورت وارد بودن با اظهارنظر صریح، گزارش خود را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه می‌دهد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала