چرا آمریکا نتوانست موشک‌ های ایران را هدف گیرد؟

© AP Photo / Hassan Ammar / چرا آمریکا نتوانست موشک‌ های ایران را هدف گیرد؟
چرا آمریکا نتوانست موشک‌ های ایران را هدف گیرد؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
موشک های قیام در عملیات بامداد روز چهارشنبه به پایگاه های آمریکایی از سامانه مختل کننده رادار برخوردار بوده و مجهز به کلاهک های بارانی بودند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، در نیمه شب گذشته نیروی هوافضای سپاه پاسداران طی عملیاتی، پایگاه عین الاسد در عراق که مقر نیروهای آمریکایی است را مورد حمله موشکی قرار داد.

پرتاب موشک های ایران به پایگاه های آمریکا در عراق+ویدئو - اسپوتنیک ایران
ویدئوی جدید از برخورد موشک های ایران به پایگاه های آمریکا در عراق+ویدئو

سپاه در این عملیات از دو موشک فاتح 313 با برد 500 کیلومتر و قیام با برد 800 کیلومتر استفاده کرده است.

ازجمله نکات مهم در این حمله این بود که سامانه های دفاعی آمریکا نتوانستند موشک های مهاجم را مورد اصابت قرار دهند که از جمله دلایل آن سرعت بسیار بالای موشک های فاتح 313 است که مورد اصابت قرار گرفتن آن را سخت می کند.

اما آنچه در این عملیات بسیار مهم است و برای اولین بار اعلام می شود این است که موشک های قیام در این عملیات از سامانه مختل کننده رادار برخوردار بوده و مجهز به کلاهک های بارانی بودند.

این برای اولین بار است که این دو مولفه در موشک قیام اعلام شده و علیه اهداف عملیاتی بکار گرفته می‌شود.

به گزارش تسنیم، سپاه پاسداران درحملات گذشته علیه تروریستهای داعش در سوریه نیز از موشک قیام استفاده کرده بود که به دلیل متمرکز بودن اهداف در آن دو عملیات، موشک ها به کلاهک منفرد مجهز بودند ولی در عملیات اخیر به دلیل گسترده بودن هدف از کلاهک های بارانی استفاده شده و برای همین دهها انفجار در پایگاه مورد هدف صورت گرفته است.

از دیگر اطلاعات رسیده به خبرنگار تسنیم این است که سپاه در عملیات نیمه شب گذشته تنها علیه پایگاه عین الاسد که یکی از مهمترین پایگاه های در اختیار آمریکاست اقدام کرده است.

از طرف دیگر، در زمان اجرای عملیات، تمامی یگان های موشکی در حالت آماده باش کامل بوده و به آمریکایی ها نیز اطلاع داده شده بود که در صورت اقدام متقابل، با پاسخ بسیار سنگین ایران مواجه خواهند شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала