مرگ زودرس بر اثر آلودگی هوا در ایران

© Sputnik / Siyavash Sobhgani تهران
تهران - اسپوتنیک ایران
Telegram
آلودگی هوا خسارت سالانه 5.7 میلیارد دلاری دربردارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «ایرنا»، رئیس اداره سلامت هوای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت که فقط مرگ‌های زودرس بر اثر آلودگی هوا سالانه 5.7 میلیارد دلار به کشور خسارت می‌زند.

وی در ادامه افزود:«مهمترین عامل آلودگی هوا اجرا نشدن قانون هوای پاک است، یکی از مواد اصلی این قانون اصلاح ناوگان حمل و نقل و استانداردسازی خودروهای شخصی و عمومی است.

سالانه 7 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا می میرند - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
سالانه 7 میلیون نفر بر اثر آلودگی هوا می میرند

مسبب اصلی آلاینده های هوا صنایع خودروسازی هستند که به هیچ وجه اقدامی برای اصلاح و استانداردسازی خودروهای تولیدی خود انجام نمی دهند و هر وقت که مورد سوال قرار می گیرند، بحث تحریم و حمایت از تولید خودروهای داخلی و اشتغال را مطرح می کنند و فقط به فکر فروش خودروهای خود هستند.

تحقیقی که در 25 شهر بزرگ کشور درباره عوارض آلودگی هوا انجام دادیم نشان داد فقط مرگ های زودرس ناشی از آلودگی هوا در این شهرها سالانه 5.7 میلیارد دلار خسارت به کشور تحمیل می کند که باید به این هزینه سنگین، هزینه تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و ضعف عملکرد و ناتوانی انسان هایی را که در هوای آلوده مجبور به تردد و فعالیت هستند هم اضافه کرد آیا در مقابل این هزینه هنگفت ادامه فعالیت خودروسازان کشور با وضع کنونی توجیه دارد.

 تولید و واردات موتورسیکلت های دوزمانه آلاینده همچنان ادامه دارد، قرار بود این موتورسیکلت ها از چرخه حمل و نقل خارج شوند و موتورسیکلت های برقی جایگزین آنها شوند، در چنین شرایطی چطور انتظار داریم کیفیت هوا بهبود یابد در حالی که هیچ اقدامی برای اجرای قانون انجام نمی دهیم».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала