وضعیت بارش‌ ها در ایران طی دو ماه آینده

© Sputnik / Natalia Seliverstova /  مراجعه به بانک تصاویر وضعیت بارش‌ ها در ایران طی دو ماه آینده
وضعیت بارش‌ ها در ایران طی دو ماه آینده - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: مدل‌های عددی بیانگر کاهش میزان بارندگی ها در کشور در دی ماه و به ویژه بهمن ماه هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، احد وظیفه رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران با اشاره به اینکه بیشتر استان‌ های غرب کشور از ابتدای مهر ماه تاکنون بارش کمتری نسبت به بارش بلند مدت و نرمال خود داشتند، اظهار داشت: برای مثال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، ایلام، چهار محال و بختیاری، خراسان شمالی، کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویر احمد، گیلان، لرستان و همدان بارش کمتری نسبت به نرمال داشتند. در استان آذربایجان شرقی نیز بارش حدود 60 درصد کمتر از حد نرمال بود.

به گفته وی بیشترین میزان بارندگی ها از ابتدای مهر ماه تاکنون به ترتیب در استان‌های گیلان، مازندران و قزوین بوده و استان‌هایی مانند تهران، البرز، قزوین، فارس، قم و یزد بارشی بالاتر از بلند مدت و نرمال خود داشتند.

وظیفه افزود: به طور کلی بارندگی های امسال در کشور نسبت به بلند مدت تا حدودی در حد نرمال و بیش از حد نرمال است اما  نسبت به سال گذشته کمتر است.

وی درباره وضعیت بارش‌ های کشور طی دو ماه آینده دی و بهمن گفت: مدل‌ های عددی بیانگر آنند که که بارش‌ ها در کشور طی دی ماه و به ویژه بهمن ماه کمتر از حد نرمال باشد. این وضعیت در جنوب‌ غرب کشور ازجمله خوزستان، ایلام، لرستان و کرمانشاه نمود بیشتری خواهد داشت.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در پایان گفت: میانگین دمای هوای نیمه جنوبی کشور نیز در ماه‌های آذر و دی در محدوده نرمال است اما در مناطق شمالی در محدوده نرمال تا یک درجه بیش از آن پیش‌بینی می‌شود همچنین در بهمن ماه میانگین دمای کشور در نیمه شمالی 2 تا 3 درجه و در نیمه جنوبی کشور 1 تا 2 درجه بیش از حد نرمال خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала