استعفای قریب الوقوع دولت عراق به دنبال کناره گیری نخست وزیر

© Sputnik / Nazek Mohammedاستعفای قریب الوقوع دولت عراق به دنبال کناره گیری نخست وزیر
استعفای قریب الوقوع دولت عراق به دنبال کناره گیری نخست وزیر  - اسپوتنیک ایران
Telegram
پس از بیانیه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق درباره کناره گیری، ممکن است دولت این کشور نیز به دنبال وی بطور دسته جمعی استعفا دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نشریه بغداد الیوم، امروز کابینه وزیران عراق در شرایط ادامه اعتراضات در این کشور که در جریان آن تا به حال 400 نفر کشته شده اند، برای استعفای دسته جمعی تشکیل جلسه می دهد.

پارلمان عراق که تدارکات برای رای گیری را آغاز کرده، درباره سرنوشت آتی دولت در این کشور تصمیم گیری خواهد نمود.

با این حال وزیران فعلی مستقل از تصمیم نمایندگان پارلمان ، مدت 30 روز دیگر به اجرای وظایف خود ادامه خواهند داد.

عادل عبدالمهدی، نخست‌ وزیر عراق روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد استعفای خود را تقدیم پارلمان کند.

در این بیانیه آمده است: با دقت به خطبه‌ مرجعیت عالی دینی (آیت الله سیستانی)  گوش دادم و با توجه به شرایط دشواری که کشور در آن به سر می‌برد ، ناتوانی دستگاههای مختلف  در شرایط دو ماه گذشته و جلوگیری از ریخته شدن خون از پارلمان می‌خواهم تا در گزینه‌های خود تجدید نظر و با توجه به منافع عراق و مراقبت از خون فرزندان عراق و جلوگیری از ناآرامی و تخریب بیشتر اقدام کند".

تظاهرات در تعدادی از شهرهای عراق از جمله بغداد از 25 اکتبر در اعتراض به بیکاری، فساد در بین مسئولان و شرایط نابسامان اقتصادی و معیشتی آغاز شده و در مواردی به خشونت و هرج و مرج کشیده شده است. بخش هایی از تظاهرکنندگان همچنین نسبت به نفوذ ایران و نیروهای وابسته به ایران در ساختار تصمیم‌گیری در عراق اعتراض دارند و از جمله اخیراً به کنسولگری های جمهوری اسلامی در شهرهای نجف و  کربلا حمله کردند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала