روسیه بودجه مکانیزم دادرسی در سازمان منع تسلیحات شیمیایی را تأمین نخواهد کرد

© Sputnik / Natalia Seliverstovaکرملین
کرملین - اسپوتنیک ایران
Telegram
فدراسیون روسیه فعالیت های مکانیزم دادرسی در سازمان منع تسلیحات شیمیایی را تأمین نخواهد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، الکساندر شولگین نماینده دائمی روسیه در این سازمان در کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما برای تأمین بودجه فعالیت کنوانسیونی سازمان آماده هستیم. یعنی  فعالیت هایی که کنوانسیون منع تسلیحات شیمیایی، انجام آن‌ها را اجازه می‌دهد. ثبوت حرف ما این است که روسیه کمک مالی خود را واریز کرده است.

هشدار امریکا به ایران در خصوص نقص پیمان تسلیحات شیمیایی - اسپوتنیک ایران
هشدار امریکا به ایران در خصوص نقص پیمان تسلیحات شیمیایی

بودجه در واقع نوعی گردش خون است که بدون آن نه عملکرد سازمان امکان پذیر است نه اجرای برنامه های مرتبط  و نه دستیابی به اهداف تعیین شده.روسیه اهمیت روند بودجه را می داند. ما در هیچ صورتی نمی خواهیم که سازمان را بدون پول برای اجرای کارهایش بگذاریم. ما قاطعانه مخالف روش های غیر سودمند و درآمدهایی هستیم که دولت های عضو آنها را وظایف مالی مربوط به فعالیت می نامند و از چارچوب وظایف حقوقی کنوانسیون خارج است.»

طرف روسی همچنین مخالف است که در بودجه همزمان هزینه های فعالیت های متعارف و غیر متعارف سازمان نوشته شده است. در وهله اول فعالیت گروه بازرسی و تحقیق است که حق دارند افرادی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی مسئول بدانند. به عقیده روسیه تصمیم مربوط به اتهام زنی که در سال 2018 به تصویب رسید، نامشروع است و یک تجاوز مستقیم به حق الزامات منحصر به فرد شورای امنیت سازمان ملل متحد محسوب می گردد.

ضمنا روسیه خواستار بازگشت باقی مانده پول های هزینه نشده به کشورهاست. شولگین توضیح داد: « هر اختصاص پول باید با توافق اعضای سازمان و حتی بر پایه مشورت صورت گیرد، این حق مالی سازمان ماست. ما تنها خواستار اجرای آن هستیم.»

علاوه بر طرف روسی، چین و ایران نیز  از حمایت طرح بودجه امتناع کرده و خواستار مشورت و گفتگو با هدف جستجوی راه حل قابل قبول و متقابل شدند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала