هشدار کیسینجر به کاخ سفید در خصوص جنگ تجاری با چین

© Sputnik / Alexei Druzhinin / هشدار کیسینجر به کاخ سفید در خصوص جنگ تجاری با چین
هشدار کیسینجر به کاخ سفید در خصوص جنگ تجاری با چین - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایالات متحده آمریکا هنری کیسینجر را برای ایجاد روابط با چین به این کشور اعزام کرد.

به گزارش اسپوتنیک، هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا یکی از سه سیاستمداری بود که حدود 40 سال پیش روابط دیپلماتیک بین چین و آمریکا برقرار کرد و سهم بزرگی در توسعه آنها داشت. در چین به هنری کیسینجر احترام می گذارند و در مورد او می‌گویند که "آقای کیسینجر دوست خوب مردم چین است." امروز در چین، نشست وزیر خارجه سابق ایالات متحده هنری کیسینجر و وانگ یی، وزیر امور خارجه چین برگزار شد.

کسینجر، وزیر امور خارجه سابق آمریکا - اسپوتنیک ایران
مشاور هنری کیسینجر: روابط امریکا و روسیه احیا نخواهد شد

پس از چهل سال به نظر می رسد که روابط ایالات متحده و چین در بحران قرار گرفته است؛ وزیر امور خارجه چین این موضوع را "آزمایش جدی" خواند. به گفته وانگ یی،  شماری از سیاستمداران آمریکایی سعی در بدنام کردن چین و رهبری آن و همچنین تغییر جهت توسعه روابط دو جانبه دارند و باعث تحریک طرفین می‌شوند. این خلاف منافع هر دو کشور و همچنین مغایر با روند توسعه عصر حاضر است.

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا معتقد است که چین و آمریکا در سایه جنگ تجاری به مرز جنگ سرد با یکدیگر رسیده بودند. وی هشدار دارد: در صورتی که اختلاف بین دو کشور حل نشود اوضاع می‌تواند از جنگ جهانی اول بدتر شود.

کیسینجر تصریح کرد: چین و آمریکا در شرایط کنونی کشورهایی هستند که اندازه آنها نسبت به گذشته و زمان جنگ سرد آمریکا و شوروی بزرگتر شده است و از طرف دیگر دو اقتصاد برتر جهان هستند که درگیر جنگ تجاری با یکدیگر شده‌اند و تلاش می‌کنند تا در هر نقطه از جهان پا جای پای یکدیگر بگذارند چرا که همواره نسبت به اهداف طرف مقابل کنجکاو هستند.

وزیر امور خارجه سابق آمریکا افزود: بنابراین به نظر من گفت‌وگو درباره اهداف مشترک و تلاش برای محدود کردن تأثیر اختلافات بسیار ضروری است اگر اختلاف بدون حل شدن ادامه پیدا کند نتیجه آن می‌تواند خیلی بدتر از چیزی باشد که در گذشته در اروپا شاهد آن بودیم. جنگ جهانی اول به این دلیل رخ داد که یک بحران به مراتب کوچکتر حل نشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала