حمایت نماینده بریتانیا از استقلال نظارت آژانس بر اجرای برجام

© Sputnik / Roman Makhmutov /  مراجعه به بانک تصاویر حمایت نماینده بریتانیا از استقلال نظارت آژانس بر اجرای برجام
حمایت نماینده بریتانیا از استقلال نظارت آژانس بر اجرای برجام - اسپوتنیک ایران
Telegram
نماینده بریتانیا در آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز  در نشست شورای حکام اعلام کرد که این کشور از فعالیت‌های آژانس برای نظارت مستقل و راستی‌ آزمایی اجرای برجام حمایت می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، دیوید هال نماینده بریتانیا در آژانس بین المللی انرژی اتمی با انتشار پیامی در توئیترش نوشت: امروز بیانیه سه کشور اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) درباره نگرانی‌ مان در رابطه با اقدام ایران برای کاهش تعهداتش در چارچوب برجام را به گوش حضار رساندم.

هال بدون اشاره ای از اجرا نشدن تعهدات طرف‌های اروپایی برجام افزود: این مهم است که ایران فورا به اجرای کامل تعهداتش طبق برجام بازگردد.

برای نخستین بار، تهران در سالگرد خروج آمریکا از توافقنامه برنامه هسته ای ایران تعدادی از محدودیت های هسته ای را کنار گذاشت، واشنگتن از توافق در 8 مه 2018 کناره گیری کرد، تهران دقیقاً یک سال بعد جواب داد که مقامات ایران از آن "صبر استراتژیک" یاد می کنند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران - اسپوتنیک ایران
روند غنی سازی اورانیوم ایران به پیش از برجام

امتناع از اجرای تعدادی از نكات برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای برنامه هسته ای ایران در مرحله اول مربوط به انبارهای اورانیوم غنی شده و آب سنگین بود. بنابراین، ایران از سقف ذخایر اورانیوم غنی شده 300 کیلوگرم کمی فراتر رفت. پس از آن، مقامات تهران در 7 ژوئیه مرحله دوم کاهش تعهدات توافق هسته ای را اعلام کردند و گفتند که ایران اورانیوم را در سطح مورد نیاز کشور غنی می کند. ایران قبلاً سطح غنی سازی اورانیوم را به 4.5٪ افزایش داده بود (توافق هسته ای حد 3.67٪ را تعیین کرده است).

در اوایل ماه سپتامبر، ایران برای سومین بار از تحقق تعهدات خود در قبال توافق هسته ای خودداری کرد. سپس تهران اظهار داشت كه كار خود را با تعدادی سانتریفیوژ آغاز كرده است، بدون آنكه خود را در زمینه تحقیقات هسته ای و توسعه به مقررات برجام محدود كند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала