ثبت قدرتمندترین انفجار پرتوی گاما در جهان

© Photo / ESA/Hubble & NASA, L. Ho et al.ثبت قدرتمندترین انفجار پرتوی گاما در جهان
ثبت قدرتمندترین انفجار پرتوی گاما در جهان  - اسپوتنیک ایران
Telegram
دانشمندان توانستند پرقدرت‌ترین پرتو گامایی که تاکنون در جهان ایجاد شده را ثبت کنند. دانشمندان معتقدند دلیل ساطع شدن این پرتو گاما برخورد دو کهکشان با هم است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ؛ انفجار پرتوهای گاما (GRB) در حال حاضر پرانرژی‌ترین رویدادهایی هستند که در جهان به وجود می‌آیند و هر بار توسط گروهی از دانشمندان کشف می‌شود اما پرتو گامایی که اخیرا کشف شده هزار برابر قدرتمند‌تر از پرتو‌های ایجاد شده قبلی است.

"GRB"ها اغلب بر اثر تغییرات ستاره‌ها و فرو رفتن آنها در سیاه‌چاله‌ها ایجاد می‌شوند که در این رویداد‌ها انرژی تولید شده بیسار بیشتر از انرژی‌ایست که خورشید در طول عمر خود ساطع می‌کند. مقیاس سنجش این انرژی‌ها الکترون ولت (eV) است. میزان قدرت پرتو گامایی که به‌تازگی کشف شده‌است معادل یک ترلیون الکترون ولت است.

دانشمندان نام رویداد کشف شده را GRB190114C گذاشته‌اند که برای اولین بار توسط دو ماهواره مخصوص رصد پرتوهای گامایی ثبت شد. در ابتدا این پرتو شبیه پرتوهای دیگر به نظر می‌رسید اما به مرور درخشان‌تر و پرانرژی‌تر شد. با این رویداد دو ماهواره ثبت‌کننده به سایر ماهواره‌هایی که امکان ثبت داشتند علامت ارسال کرده و در ادامه 20 ماهواره دیگر به ثبت این پرتوهای گامایی پرداختند.

رصدخانه هابل هم شاهد این رویداد بود، البته این رصدخانه برای شناخت پدیده گامایی طراحی نشده است و صرفا می‌تواند شرایط وقوع این پدیده را بسنجد که به نظر می‌رسد دلیل ساطع شدن این پرتو برخورد دو کهکشان با هم بوده‌است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала