آمریکاییان در انتظار تصمیمات سریع ترکیه در رابطه با اس 400

© Sputnik / Alexei Danichev /  /  مراجعه به بانک تصاویر آمریکاییان در انتظار تصمیمات سریع ترکیه در رابطه با اس 400
آمریکاییان در انتظار تصمیمات سریع ترکیه در رابطه با اس 400  - اسپوتنیک ایران
Telegram
سناتورهای امریکایی انتظار دارند ترکیه در رابطه با خریداری اس 400 "نسبتاً سریع" تصمیم گیری کند و می گویند "اگر مسئله اس 400 واقعاً حل شود" اجرای طرح قانونی اعمال تحریم ها علیه ترکیه را متوقف خواهند کرد.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را جیم ریش، رئیس جمهوری خواه کمیته امور خارجی مجلس سنای امریکا اعلام کرده است.

پیشتر طرح قانونی اعمال تحریم ها علیه ترکیه در رابطه با عملیات نظامی آنکارا در سوریه به مجلس سنای امریکا تقدیم شد که در آن از جمله پیشنهاد می شود همکاری نظامی واشنگتن با ترکیه ممنوع شده و به خاطر خریداری سامانه های موشکی اس 400 از روسیه تحریم هایی علیه این کشور اعمال شود.

این در حالی است که به عقیده رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه آمریکا حق ندارد کشور وی را از خرید سامانه اس 400 باز دارد.

رئیس جمهور ترکیه دیروز اظهار داشت، ترکیه درخواست امریکا برای امتناع از خرید سامانه دفاعی اس- 400 را نقض حقوق خود می داند. 

اردوغان در هنگام بازگشت از واشنگتن به خبرنگاران گفت: "ما امتناع کامل از خرید اس- 400 را نمی پذیرد. ما نمی توانیم از خرید سامانه پدافند هوایی اس- 400 به طور کامل صرف نظر کنیم و به سیستم پاتریوت آمریکا روی آوریم. ما می توانیم سامانه پاتریوت  آمریکا را خریداری کنیم، اما با خرید آن، هرگز از اس- 400 صرف نظر نخواهیم کرد."

گفتنی است، ناتو در خصوص عواقب تصمیم ترکیه برای خرید اس-400 ابراز نگرانی کرد، اما در عین حال اطمینان داد که ترکیه متحد ارزشمند ناتو است و در زمینه های دیگر به همکاری با این کشور ادامه خواهد داد.

قرارداد تهیه جدیدترین سامانه های پدافند هوایی روسی S-400 روسیه باعث ایجاد بحران در روابط بین ترکیه و ایالات متحده شد. تحویل پدافندها از اواسط ماه ژوئیه آغاز شد، مرحله دوم تحویل در اواسط ماه سپتامبر به اتمام رسید. اردوغان گفت: این سیستم دفاع هوایی در آوریل 2020 به طور کامل عملیاتی خواهد شد.

ایالات متحده خواستار آن شد که ترکیه از این معامله خودداری کند و در ازای آن،سامانه های آمریکایی پاتریوت را خریداری کند و تهدید کرد که می تواند فروش هواپیماهای جنگنده F-35 به آنکارا را به تاخیر بیاندازد و حتی قرارداد آنها را لغو کند و همچنین براساس قانون مقابله با مخالفان آمریکا از طریق تحریم ها مجازات هایی را اعمال کند.

اس-400 در عمل+ویدیو - اسپوتنیک ایران
اس-400 در عمل+ویدیو

سامانه اس400 (Triumf)  از جمله سامانه های جدید پدافند هوایی روسیه است که توسط مرکز طراحی "الماس" طراحی شده و به عنوان نوع بهبود یافته از خانواده پدافند هوایی اس-300 به‌شمار می‌رود. 

سامانه دفاع موشکی متحرک زمین به هوا اس 400 "تریومف" برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن همچون هواپیماهای پارازیت انداز، هواپیماهای رادار محور و کنترل هوایی، هواپیماهای شناسایی و جاسوسی، هواپیماهای استراتژیکی و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی ـ عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر اهداف هوایی پیشرفته ساخته شده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала