تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا در قبال ایران

© Sputnik / Mikhail Turgiev /  مراجعه به بانک تصاویر آمادگی آمریکا برای پرداخت بخشی از حق عضویت خود به سازمان بهداشت جهانی
آمادگی آمریکا برای پرداخت بخشی از حق عضویت خود به سازمان بهداشت جهانی  - اسپوتنیک ایران
Telegram
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای وضعیت اضطرار ملی در قبال جمهوری اسلامی ایران را به‌مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم ، در بیانیه دونالد ترامپ آمده است: رئیس‌جمهور وقت آمریکا در روز 14 نوامبر 1979 میلادی با صدور فرمان اجرایی 12170، وضعیت اضطراری در قبال ایران اعلام کرده است.

در این بیانیه اضافه می شود : روابط ما با ایران هنوز عادی نشده است و روند اجرای توافقنامه 19 ژانویه 1981 با تهران همچنان ادامه دارد، به همین دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام‌شده در 14 نوامبر 1979 میلادی و اقدامات اتخاذشده برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری همچنان باید تا بعد از 14 نوامبر 2019 میلادی ادامه یابد.

کاخ سفید در این بیانیه اشاره کرده است که وضعیت اضطراری فعلی که بر اساس فرمان اجرایی 12170 علیه ایران اعمال شده با وضعیت اضطراری دیگری که به‌موجب فرمان 12957 از تاریخ 15 مارس 1995 میلادی علیه تهران وضع شده، تفاوت دارد. اقدام جدید کاخ سفید با تمدید وضعیت اضطراری که 12 مارس اجرایی شده، فرق دارد.

جیمی کارتر رئیس‌جمهور اسبق آمریکا فرمان اجرایی 14 نوامبر 1979 را 10 روز پس از تسخیر سفارت آمریکا در تهران صادر کرده است. به‌موجب این فرمان، تمامی دارایی‌های ایران در خاک آمریکا توقیف می‌شود.

همچنین فرمان اجرایی 12957 نیز از 15 مارس 1995 میلادی توسط دولت بیل کلینتون درخصوص منع معاملات نفتی ایران صادر شده است.

روابط واشنگتن و تهران پس از حمله به نفتکش ها در دریای عمان و سرنگونی یک پهپاد جاسوسی امریکا توسط ایران متشنج تر شده است. روند رو به وخامت گرائیدن روابط امریکا و ایران پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ و مخصوصاً اعلام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک تشکیلات تروریستی آغاز شد. رئیس جمهور امریکا در ماه مه سال گذشته از برجام خارج شده و ایران را به برهم زدن ثبات در منطقه و حمایت از تروریسم جهانی متهم می کند. رهبران ایران در پاسخ ضمن رد این اتهامات قول داده اند در برابر فشار واشنگتن تسلیم نشده و به دنبال کردن خط مشی سیاسی مستقل خود ادامه دهند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала