گزارش و تحلیل

آثار میدان نفتی جدید ایران در بازار جهانی نفت

© Sputnik / Alexei Danichevمیدان نفتی ایران
میدان نفتی ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس جمهور ایران روز یکشنبه از کشف یک میدان نفتی بزرگ در این کشور خبر داد.

اسپوتنیک - حسن روحانی رئیس جمهور ایران اعلام کرد که کارگران شرکت اکتشاف نفت، یک میدان بزرگ نفتی با حجم 53 میلیارد بشکه نفت را کشف کردند.

رئیس جمهور ایران خاطر نشان کرد: این ‌یک میدان نفتی بزرگ است که از بستان آغاز می‌شود و تا نزدیک امیدیه ادامه دارد ‌و 2 هزار و 400 کیلومتر مربع وسعت این میدان نفتی است. همچنین 80 متر عمق دارد.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران - اسپوتنیک ایران
روحانی از کشف میدان نفتی جدید در ایران خبر داد

مهندس هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز گفت: از سال 95 ما یک تغییر رویکرد دادیم، که باعث کاهش کشف ها طی چند سال اخیر شده است. حجم نفت کل این بخش 53.3 میلیارد بشکه نفت است که 31.3 میلیارد آن قبلا کشف شده و 22  میلیارد بشکه نفت جدید کشف شده است که با ضریب بازیافت (قابل استحصال) 10 درصد حدود 2.2 میلیارد بشکه نفت را از آن کشور می کند.

وی افزود: ابعاد این میدان اندازه ی کشور لوکزامبورگ و یا سه برابر بحرین است که مساحت بسیار عظیمی حدود 2400 کیلومتر مربع در عمق 3100 متری و ضخامت 80 متر است.

دکتر امید شکری کله سر، تحلیلگر ارشد امنیت و‌سیاست گذاری انرژی و  نویسنده سایت United world international به بررسی این موضوع پرداخت.

با توجه به اینکه ایران در حال حاضر تحت تحریم قرار دارد و امکانات مالی و پتانسیل فنی شرکت های نفتی ایران تا حدی پاسخگوی میدان های نفتی ایران هستند و اینکه اکثر چاه های نفتی در نیمه دوم عمر خود قرار دارند و برای افزایش ضریب بازدهی و بازیافت نفت احتیاج به تکنولوژی پیشرفته است، کشف چنین میدان های نفتی در مقطع کنونی نمی تواند امتیاز خاصی برای ایران محسوب شود. اگر کشف این میدان نفتی در شرایط عادی رخ می داد، آنگاه ایران می توانست از این ذخایر برای افزایش صادرات کشور استفاده کند. در حال حاضر ایران به دلیل تحریم های آمریکا صادرات بسیارکمی دارد و اگر امروزه بتواند از این میدان نفت استخراج کند که نیاز به سرمایه و تکنولوژی لازم که با وجود تحریم ها تا بسیار دشوار است، می توانست از نفت تولیدی این میدان استفاده کند. اما در حال حاضر ما با عرضه مازاد نفت در بازار جهانی و  تحریم های ایران روبرو هستیم و کشورهایی همچون روسیه، عراق، عربستان و آمریکا با افزایش تولید، جایی برای نفت ایران باقی نگذاشته اند که این کشور بتواند از میدانهای نفتی در حال تولید نیز استفاده کند. در هر صورت اگر سرمایه گذاری لازم هم صورت بگیرد، برداشت نفت از این میدان چند سال طول خواهد کشید.

بازار جهانی نفت و اوپک تا کنون نسبت به کشف این میدان نفتی جدید واکنشی خاصی نداشته اند، به این دلیل که آنها می دانند ایران تحت تحریم قرار دارد و نمی تواند از این میدان استفاده کند. با توجه به تحریم ها، اولویت ایران برداشت از میدان های مشترکی است که بیشتر با عراق می باشد. کشورهایی مثل عراق و سایر کشورهایی که با ایران میدان مشرکی را در اختیار دارند، تولیدات آنها بیشتر است و ایران به دلیل نداشتن تکنولوژی و سرمایه لازم نمی تواند، پا به پای این کشورها به تولید نفت بپردازد. از اینرو بازار جهانی و نفت واکنش نشان نداده و به نظر نمی رسد که در کوتاه مدت این میدان تاثیری در تولیدات نفت ایران داشته باشد. ابتدا باید تحریم ها برداشته شود تا ایران بتواند میزان تولید نفت خود به ویژه در میدان های نفتی مشترک که اولویت اول ایران می باشد، را افزایش دهد.

قصد شرکت های نفتی آمریکا برای حصول توافق با روسیه  - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
میدان نفتی جدید ایران سه برابر کشور بحرین

با توجه به اینکه رشد اقتصادی کشورهایی همچون چین و هند که به عنوان بزرگترین مصرف کننده های نفت شناخته می شوند، تغییر خاصی بوجود نیامده است و در حال حاضر نیز تقاضای زیادی برای تولید نفت وجود ندارد که ایران بخواهد صادرات بیشتری داشته باشد. ایران با توجه به تحریم ها، نمی تواند صادرات نفت داشته باشد و به نظر نمی آید که این میدان نفتی جدید در کوتاه مدت تاثیری بر بازار نفت و معادلات منطقه ای نفت داشته باشد.

حسن خسروجردی رئیس سابق هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی و رئیس شورای همکاری های اقتصادی ایران و آفریقا نیز در این خصوص به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: این میدان نفتی که کشف شده است، تا زمانی که مورد استفاده قرار نگیرد، هیچ امتیاز خاصی برای ایران ندارد. در حال حاضر این میدان نفتی با وجود تحریم های آمریکا نمی تواند به صادرات نفت کمک کند. حتی اگر تحریم ها نیز شکسته شود، باز می توان گفت که امتیاز خاصی ندارد، به این دلیل که این میدان نفتی تنها کشف شده و نفتی از این طریق این میدان استخراج نشده است.
اما کشف این میدان نفتی موجب افزایش ثروت زیرزمینی ایران می شود. کشف این میدان جدید که میدان نسبتا بزرگی هم می باشد، ثروت زیرزمینی کشور را بالا می برد. شاید در چند سال آینده با استخراج نفت از این میدان نفتی، وضعیت ایران از عربستان نیز بهتر شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала