افت ضریب هوش بشریت

Telegram
طی نیم قرن گذشته بشریت «کند‌فهم‌تر» شده است.

به گزارش اسپوتنیک، متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که طی نیم قرن گذشته بشریت «کودن‌تر» شده است.با شروع از دهه 1970 شاخص IQ، بطور متوسط 7 نشان برای هر نسل بعدی افت کرده است.

تعدادی از متخصصان این امر را با ادامه تکامل انسان در ارتباط می‌دانند و دیگران با قوانین ژنتیک و گروه سوم با رشد و تکامل سریع فناوری. مغز انسان های دوران پارینه سنگی و نئاندرتال‌ها بزرگتر از انسان های امروزی بود. بطور متوسط حجم مغز مردان آن دوران بیش از 1500 سانتیمتر مکعب بود. حجم مغز مردان امروزی 1425 سانتیمتر مکعب است.

دختری در حال رویا دیدن - اسپوتنیک ایران
مغز چطور رویا‌ها را پاک می‌کند؟

در آن دوران، انسان‌های اولیه مجبور بودند اطلاعات مهم را در سر خود حفظ کنند، زیرا ناقل مصنوعی اطلاعات، مثلا کتاب هنوز اختراع نشده بود و استفاده از تجربه ریش‌سفیدان بندرت مشاهده می شد. زیرا حد متوسط طول عمر بسیار کم بود.

اما انسان امروزی اطلاعات را بطور «آماده» دریافت می کند و تجربیات نسل های گذشته نه در «سر آنها» بلکه در وسایل مصنوعی نگهداری می شوند. در چنین شرایطی دیگر نیازی به وجود مغز بزرگ نیست که تا 20 درصد انرژی تولیدی ارگانیزم را مصرف می کند.احتمالا به این دلیل است که طی 25 هزار سال اخیر، کوچک شدن مغز مشاهده می شود.

به گفته متخصص ژنتیک از دانشگاه استنفورد آمریکا، بشریت طی 3 هزار  سال اخیر دست کم دو تغییر ژنتیکی را از سر گذرانده است که تأثیر منفی بر هوش گذاشته است.

پس از مهاجرت به اروپا، زندگی انسان خیلی ساده تر شد. توسعه صنعت کشاورزی، ظاهر شدن شهرها و تکامل عرصه پزشکی تأثیر خود را بر «ضریب هوش» انسان گذاشت. البته آلودگی محیط زیست نیز می تواند تأثیر منفی بر ضریب هوش انسان داشته باشد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала