احتمال خروج ایران از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / احتمال خروج ایران از معاهده NPT
احتمال خروج ایران از معاهده NPT - اسپوتنیک ایران
اشتراک
سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن از احتمال خروج این کشور از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک، حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس گفت: اگر گام‌های پیش رو در راستای کاهش تعهد به برجام به اتمام برسد ممکن است طبق خواسته بسیاری در داخل ایران، به سراغ خروج از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) برویم.

خروج از ان پی تی، یکی از گزینه های ایران - اسپوتنیک ایران
خروج از ان پی تی، یکی از گزینه های ایران

وی با اشاره به وجود فشار داخلی برای خروج از معاهده NPT، گفت سال آینده که این معاهده تحت بازبینی قرار گیرد، در خطر «لغو کامل» قرار خواهد گرفت.

بعیدی‌نژاد در این خصوص گفت:‌‌ «در برخی حلقه‌ها و بین بعضی شخصیت‌ها در ایران این نظریه وجود دارد که در حال حاضر از عضویت در NPT هیچ سودی نمی‌بریم. البته این سیاست دولت نیست. رئیس‌جمهور روحانی و دولت ایران سعی می‌کنند مردم، همه مردم و شخصیت‌های مهم کشور را متقاعد کنند که خروج از NPT به نفع ایران نخواهد بود».

بعیدی نژاد افزود:«اما متاسفانه، به دنبال مسائلی که در مورد برجام پیش آمده، تعداد بیشتری از مردم به صحبت‌هایی که در مورد خروج از NPT می‌شود، توجه می‌کنند. ما ساخت تسلیحات اتمی را رد کرده‌ایم، اما آمریکا ما را تحت فشار می‌گذارد و بر سر راه ما برای دسترسی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای مانع‌تراشی می‌کند. به‌همین دلیل، نکته مثبتی در آن نمی‌بینند».

وی افزود تا زمانی که دولت ترامپ به سیاست‌های فعلی خود ادامه می‌دهد، ایران هیچ نفعی در گفت‌وگو با آمریکا نمی‌بیند. او شرح داد: «هیچ تمایلی به گفت‌وگو با آمریکا وجود ندارد. آن‌ها سیاستی تخاصمی علیه ایران دارند و صداقتی در آنچه می‌گویند وجود ندارد. آن‌ها به‌دنبال فروپاشی اقتصاد و جامعه ایران هستند».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала