پنتاگون: نیروهای آمریکایی عراق را ترک خواهند کرد

© AP Photo / Chuck Burtonپنتاگون: نیروهای آمریکایی عراق را ترک خواهند کرد
پنتاگون: نیروهای آمریکایی عراق را ترک خواهند کرد - اسپوتنیک ایران
اشتراک
وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که نظامیان این کشوردر نهایت از عراق نیز خارج خواهند شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، فرماندهی عملیات مشترک عراق، روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد: به نیروهای آمریکایی که از سوریه خارج شده‌اند اجازه ورود به منطقه کردستان در شمال عراق داده شده است تا از آنجا هم به خارج عراق منتقل شوند.

خروج گروهی از سربازان آمریکایی از شمال سوریه - اسپوتنیک ایران
خروج گروهی از سربازان آمریکایی از شمال سوریه

فرماندهی عملیات مشترک عراق افزود: برخی رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها اظهاراتی را درباره عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه به سمت عراق منتشر می‌کنند. همه نیروهای آمریکایی که از سوریه عقب نشینی کرده‌اند اجازه ورود به منطقه کردستان عراق را دریافت کرده‌اند تا سپس به خارج عراق منتقل شوند.

این بیانیه تأکید کرد: هیچ موافقتی برای ماندن این نیروها در داخل عراق وجود ندارد.

در مقابل، «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا که در سفری از پیش اعلام‌نشده در عربستان سعودی به‌سر می‌برد، روز گذشته اعلام کرد که واشنگتن در نهایت نیروهای خود که از سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند را به ایالات متحده باز می‌گرداند.

اسپر طی اظهاراتی در پایگاه هوایی «شاهزاده سلطان» در نزدیکی ریاض، پایتخت عربستان گفت: «هدف واشنگتن نگه‌داشتن نیروهای آمریکایی در عراق برای مدتی طولانی نیست. هدف، خارج کردن سربازان‌مان و در نهایت بازگرداندن‌شان به میهن است.»

وی افزود، جزئیات درباره مدت زمانی، که نیروهای آمریکایی در عراق حضور خواهند داشت، مورد بحث و بررسی نگرفته است و روز چهارشنبه (امروز) با همتای عراقی خود گفت‌وگو خواهد کرد.

هنوز مشخص نشده است که آیا نیروهای آمریکایی، عراق را به عنوان پایگاهی برای حملات زمینی در سوریه استفاده خواهند کرد یا برای حملات هوایی علیه داعش.

همزمان با پیشروی نیروهای ترکیه علیه شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه، خبرگزاری رویترز روز دوشنبه گزارش داد نظامیان آمریکایی از طریق گذرگاه مرزی «سحیله» در استان دهوک در منطقه کردستان عراق وارد خاک این کشور شدند.

این خبرگزاری اعلام کرد در چارچوب عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه بیش از 100 خودروی زرهی از گذرگاه مرزی سحیله در استان دهوک واقع در شمال عراق وارد این کشور شده‌اند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала