مرز خسروی امروز باز می‌شود و غرامت به مسافرین بیمه شده پرداخت می گردد

© Photo / IRNAمرز خسروی امروز باز می‌شود و غرامت به مسافرین بیمه شده پرداخت می گردد
مرز خسروی امروز باز می‌شود و غرامت به مسافرین بیمه شده پرداخت می گردد - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس ستاد مرکزی اربعین از باز شدن مرز خسروی خبر داد و گفت: برای اقدامات تروریستی و تصادف ۳۶۰ میلیون تومان بیمه تعیین شده و برای فوت عادی زائر ۴۰ میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، حسین ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین در برنامه گفت‌ و گوی ویژه خبری در توضیحات آخرین اقدامات صورت گرفته برای حضور زائران ایرانی در اربعین حسینی اظهار کرد: تاکنون حدود 2 میلیون نفر در سامانه سماح ثبت نام‌ کردند که پیش‌ بینی می‌کنیم برای اربعین امسال بیش از 3 میلیون زائر در کربلا حضور یابند؛ این در حالی است که از 16 مهر تا دو روز پس از اربعین وسائط نقلیه نیز به خدمات‌ رسانی ادامه خواهند داد.

ذوالفقاری درباره صدور برگه تردد به جای پاسپورت برای برخی از زائران گفت: پس از لغو ویزا، در خواست برای سفر به عراق افزایش یافت و نسبت به مدت مشابه سال قبل 4 برابر بیشتر شده است؛ نیروی انتظامی برای پاسخگویی به این وضعیت فعالیتهای خود شبانه‌ روزی کرد اما باز هم با انباشت تقاضا روبه‌رو شد از این رو تلاشهایی صورت گرفت تا طی توافق با عراق مجوز قانونی که بتوانیم از یک برگه برای تردد استفاده کنیم صورت گرفت نهایتا راهکاری تحت عنوان برگه تردد مورد توافق قرار گرفت و عراقی‌ها پذیرفتند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی تصریح کرد: براین اساس از روز شنبه اعتبار این برگه‌ها آغاز می‌شود؛ افرادی که درخواست گذرنامه می‌کنند همه مدارکشان را تحویل خواهند داد و در صورت امکان برایشان گذرنامه صادر می‌شود اما اگر چنین شرایطی فراهم نشد برگه تردد صادر می‌شود و بعد از بازگشت آنها از عراق گذرنامه به محل سکونتشان ارسال می‌شود.

وی درباره بیمه شدن زائران اربعین گفت: در طول سال 2 مبلغ 22 و 16 هزار تومان برای سفر به عتبات از زائران دریافت می‌شود اما ما به عنوان مدافع زائر این مبلغ را در مجموع به 22 هزار تومان کاهش دادیم و برای توقف آن چانه‌زنی کردیم بنابر این ما نرخی تعیین نکردیم؛ برای اقدامات تروریستی و تصادف 360 میلیون تومان بیمه تعیین شده و برای فوت عادی زائر 40 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

وی افزود: همچنین بیمه‌گرها در بیمارستانها حضور دارند و علاوه بر کنسولگری‌ها اعلام کرده‌ایم که بیمه‌گرها در ایستگاه های بین راهی حضور داشته باشند در صورتی که در لحظه مراجعه زائر به یکی از مراکز عنوان شده بیمه‌ گر حضور نداشت می‌توانند فاکتور هزینه‌های خود را ارائه و مبلغ را دریافت کنند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین خاطرنشان کرد: یک ریال از هزینه بیمه برای سازمانهای دولتی و غیردولتی پرداخت نمی‌شود این در حالی است که برای بیمه شدن زائران از کلمه اجبار استفاده نکردیم و اعلام شده انجام این کار ضرورت دارد اما در صورتی که زائران خود را بیمه نکنند دیگر نباید توقعی داشته باشند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала