نشست کشورهای 4+1 با موضوع برجام در نیویورک

CC0 / jensjunge / تمدید مدت دورکاری کارمندان دبیرخانه سازمان ملل
تمدید مدت دورکاری  کارمندان دبیرخانه سازمان ملل  - اسپوتنیک ایران
Telegram
نشست وزیران خارجه 4 کشور باقی مانده در برجام و ایران امروز چهارشنبه در نیویورک در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل آغاز گردید.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه ، وان یی وزیر خارجه چین، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، ژان ایو لی داریان وزیر خارجه فرانسه، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و فدریکا موگرینی از اعلام  بیانیه در ابتدای جلسه خودداری کردند.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

 هشتم ماه مه سال گذشته ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال ان تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند.

ازم به ذکر است که یکسال پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای مذکور، ایران اقدام به کاهش مرحله ای تعهداتش در قالب این توافق نموده است، از طرف دیگر تلاش های کشورهای باقی مانده در برجام تاکنون به نتیجه عملی نرسیده است، ایران بارها اعلام کرده در تنها در صورتی در برجام خواهد ماند که از مزیت های آن برای خود بهره مند شود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала