ظریف: در حمله یمنی ها به پالایشگاه سعودی هیچ غیر نظامی به قتل نرسید

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محمد جواد ظریف
محمد جواد ظریف - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران بیان داشت: یمنی ها انتقام چهار سال و نیم حمله و کشتار صدهزار نفر توسط سعودی ها را با حمله به یک پالایشگاه گرفتند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگویی با شبکه «سی. جی. تی. اِن.» در آمریکا بیان داشت: مقاومت یمن به جای گرفتن انتقام حملات سعودی از غیرنظامیان عربستانی، به یک پالایشگاه حمله کرد و یک نفر هم کشته نشد.

ظریف ادعای آمریکا درباره دست داشتن ایران در عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی سعودی را بی اساس خوانده و افزود: «جالب است که آمریکا حمله به یک پالایشگاه را غیرقابل قبول می‌داند اما خود در حمله به غیرنظامیان [یمن] کمک می‌کند».

ظریف تاکید کرد که ایران هیچ ارتباطی با حمله به پالایشگاه و میدان نفتی شرکت آرامکو در عربستان سعودی ندارد و ادامه داد: «حوثی‌ها در حال دفاع از خود هستند. حداقل می‌توان از آنها تقدیر کرد که به جای انتقام گرفتن با حمله به یک شهر یا یک بیمارستان یا یک مدرسه، درست مانند کاری که سعودی‌ها در یمن انجام می‌دهند، به یک پالایشگاه حمله کردند».

وزیر امور خارجه ایران به قربانی شدن حدود ۱۰۰ هزار یمنی در جریان بمباران جنگنده‌های سعودی اشاره کرده و خاطر نشان کرد: «۲.۳ میلیون یمنی از وبا رنج می‌برند. تقریبا ۶۰ تا ۷۰ درصد از یمنی‌ها از سوءتغذیه رنج می‌برند».

وی بیان داشت: «اکنون آنها یک پالایشگاه را زدند و حتی یک نفر هم کشته نشد. آیا این فاجعه، بزرگتر از کشتن تعداد بسیاری غیرنظامی طی چهار سال و نیم گذشته است؟! آن هم در جنگی که می‌شد یک هفته بعد از شروع، به آن خاتمه داد!»

ظریف در ادامه صحبت های خود توضیح داد: «اما سعودی‌ها معتقد بودند که با کمک آمریکا می‌توانند این جنگ را چهار هفته‌ای پیروز شوند. الان چهار سال و نیم گذشته، صد هزار کشته برجای مانده و آنها هنوز هم در این باتلاق خودساخته گرفتار هستند».

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала